Farz namazların üçüncü ve dördüncü rekatlarında sadece fatiha okumanın hükmü

'Dini Konular' forumunda Dark tarafından 13 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

  1. Farz namazların üçüncü ve dördüncü rekatında sadece fatiha okumanın sebebi nedir? Fatiha’ya ilave olarak bir ayet/sure okunsa namaz geçerli olur mu?

    Kur’an’da ibadetler ayrıntıları belirtilmeksizin emredilmiştir. Farz, vacip veya nafile bütün ibadetlerin nasıl ve ne şekilde yapılacağı ise, Hz. Peygamber (s.a.s.) tarafından belirlenmiştir. Namazın kaç rekat kılınacağını, nerede ve nasıl kıraat, tesbih, tahmit veya dua okunacağını, rükunun ve secdenin nasıl ve kaçar defa olacağını Peygamberimiz (s.a.s.) göstermiş ve “Benim kıldığım gibi siz de namazı kılınız” (Buhari, Ezan, 18) buyurmuştur. Yani ibadetleri, nasıl emredilmişse o şekilde yapmak durumundayız.


    Farz namazların son iki rekatında Fatiha’dan sonra sure okunmamasını da bu çerçevede değerlendirmek gerekir. Bununla birlikte farzların son iki rekatında Fatiha’dan sonra sure okunursa bu, namaza bir zarar vermez. Hanefi mezhebindeki makbul görüşe göre sehiv secdesi de gerekmez (İbn Nüceym, el-Bahru’r-Raik, Daru’l-Marife, Beyrut, ts. , II, 102Halebi, Haleb-i sağir, s. 230).
     
Yükleniyor...
- Farz namazların üçüncü Forum Tarih
Hangi Namazların Cemaatle Kılınması Farzdır Dini Konular 2 Eylül 2012
Farz namazların 3. ve 4. rekatlarında zammı sure okumak Dini Konular 21 Haziran 2010
32 farz nelerdir açıklamalı Sorularla İslamiyet 16 Mayıs 2016
İbadet, farz, sünnet ve dua sözcüklerinin anlamları Karışık Sözler 11 Ekim 2015