faranjit belirtileri hakkında bilgi

'Soru Cevap' forumunda Misafir tarafından 21 Mart 2012 tarihinde açılan konu

1. merhabalar..kesinlikle soğuk yiyip içemiyorum...oda sıcaklığında bile birşey yesem içsem hemen baş ağrısıyla başlayan ve bütün kafatasını saran (baş,boğaz,burun,geniz,yüz göz cevresi) ağrılar başlıyor, ayrıca nefeste daralma hissediyorum (alkol,sigara kullanmıyorum)ve 24 saat boyunca devam ediyor..antibiyotik ve ağrı kesicilerle ancak rahatlayabiliyorum..sudan meyveye kadar herşeyi ısıtıp yemek zorunda kalıyorum..

doktorların ortak kanısı faranjit olduğu ama faranjit tek başına bu kadar hasar verebilir mi? başka ne ya neler buna sebep olabilir..şimdiden teşekkur ederim kolay gelsin..

2. Cevap: faranjit belirtileri hakkında bilgi

Öncelikle faranjit olup olmadığınızın en doğru yanıtını bir doktora giderek öğrenebilirisiniz. Ancak burada bilgi vermek için faranjit belirtilerini sayabliriz.

Faranjit; Yutak bölgesinin iltihabıdır. Virüs/bakteriler daha çok akut (ani başlayıp kısa süren) farenjit etkenidirler.

Farenjit aslında boğaz mukazasının iltihaplanması dır. Buda aniden ortaya çıkarsa akut farenjit, şayet uzun bir süre sonra ortaya çıkarsa kronik farenjit denir. Grip ve üşütme nedeniyle boğaz mukazasının üzerine yerleşen virüs iltihaplanmaya sebep olabilir. Boğaz ağrıması, ses kısılması, boğaz ağrısı ve boğaz kuruması gibi durumlar ortaya çıkar.

Boğaz iltihaplanması nına genelikle ağız ve diş bakımı, sigara, alkol, kimyasal ilaçlar, besinlerdeki katkı maddeleri vb etkenlerdir.

Bu nedenle uzman doktorun rahatsızlığın sebebini araştırması ve doğru teşhis koması çok önemlidir. Teşhis için gerekirse kann testi, endoskopi, komputertomografi ve röntgen çekilmesi gerekebilir.