Facebook Bağımlısı mısınız?

'Sosyal Konular' forumunda Elfida tarafından 22 Ekim 2012 tarihinde açılan konu

1. [​IMG]

Günümüzde bazı insanlar 30 dakika internetten uzak kalsalar huzursuz olmaya başlıyorlar. Facebook'un düzenli olarak kontrol edilmesi gerek değil mi? Kim konularıma cevap verdi, yeni resimlerimi nasıl buldular? "Köşe marketten çikolata almaya gidiyorum" yazmıştım, kaç kişi beğendi aceba?

Bu konularda bir araştırma yapan Norveçli Psikolog Sesilie Schou Andreassın için yeni bir internet bağımlılığı su götürmez bir gerçek. Psikolog Bergen üniversitesinde 423 öğrenciyle yaptığı araştırmadan sonra Facebook bağımlılığını saptamak için 6 kriter oluşturdu. Aşağıda size sunacağımız bu 6 kriterden 4'üne "oldukça sık", "herzaman", diyorsanız facebook'a bakış açınızı değiştirmenizi öneriyoruz yada Zuckerberg'e email atarak (kendisi facebook fikrini araklayıp geliştiren kişi oluyor) facebooku ayakta tutanlardan biriyip, hasılattan pay istiyorum deyin. :)))
    Neyse lafı uzatmadan kriterleri verelim...

1- Zamanınızın büyük bir bölümünü facebooku ve orada yapmayı düşündüğünüz şeyi planlayarak geçiriyorsunuz.
    2- İçinizden birşeyler sizi daha çok facebookta olmaya iteliyor
    3- Özel problemlerinizi unutmak içzin facebooku kullanıyorsunuz
    4- Facebooktan uzak kalmak için başarısız deneyim ve deneyimleriniz oldu.
    5- Facebooka giremediğinizde huzursuz ve sinirli oluyorsunuz.
    6- Facebookta o kadar çok zaman geçiriyorsunuz ki bu yapmanız gereken işlere, çalışmanıza veya öğreniminize engel teşkil etmeye başladı.

Evet kendinizi yoklayıp ve kendinize yalan söylemeden hangi konumda olduğunuzu tesbit edin.

Yukardaki kriterlere gülüp geçen facebook çiftçilerimize ve şehir kurucularımızada kolay gelsin diyoruz.