Evzai Kimdir Kısaca

'Hakkında bilgi' forumunda EyLüL tarafından 21 Haziran 2012 tarihinde açılan konu

 1. Evzai Kimdir Kısaca


  Evzai Kimdir Biyografisi

  Evzai sekizinci yüzyılda yetişmiş büyük İslam alimlerinden. İsmi, Abdurrahman bin Amr bin Muhammed’dir. Künyesi, Ebû Amr’dır. Evzai diye meşhur olmuştur. 706 (H.88) senesinde Baalbek’te doğdu. 774 (H.157) senesinde Beyrut’ta vefat etti.

  Şam civarında bulunan Evza köyüne nisbetle bu isimle meşhur olan Evzâî, zamânın büyük âlimlerinden din ve fen ilimlerini tahsil etti. Ata bin Ebî Kesîr Zühri, Muhammed bin İbrahim et-Teymî ve Tâbiînden olan birçok kimseden hadîs-i şerîf rivayet etti.

  Evzai, zamanının en büyük alimi ve en fazîletlisiydi. Haramlardan ve şüphelilerden şiddetle kaçınır, çok ibâdet ederdi. Gecelerini namaz kılmak ve Kur’ân-ı kerîm okumakla geçirir, Allah korkusundan çok ağlardı. Fıkıh ilminde ictihad derecesinde olup, güvenilir bir hadis alimiydi. Halife Mansur Evzaî hazretlerine çok saygı gösterir, onun nasîhatlarını dinlerdi. Edebiyât, yazı ve güzel konuşmada çok kâbiliyetli olup, herkes tarafından beğenilir, takdir edilirdi.
   
Yükleniyor...
- Evzai Kimdir Kısaca Forum Tarih
Ebu Bekir El Razi kimdir kısaca Biyografi 20 Eylül 2016
Milyoner Son yazdığı eser hastalık hastası baş rol oynarken rahatsızlanıp ölen yazar kimdir? Sorun Cevaplayalım 10 Eylül 2016
Halil İnalcık Kimdir? Biyografi 4 Eylül 2016
Conchita Wurst kimdir? Medya Bölümü 18 Mayıs 2016