Evrensel Değerlerimiz Nelerdir

'Ders notları' forumunda EyLüL tarafından 25 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu

 1. Evrensel Değerlerimiz Neler


  Evrensel Değerlerimiz Hakkında Bilgi

  Değer kelimesinin sözlük anlamı Bir şeyin önemini belirlemeye yarayan soyut ölçü, bir şeyin değdiği karşılık, kıymet, bir şeyin ya da şahsın taşıdığı yüksek ve yararlı nitelik ya da kıymet olarak verilmiştir.

  Gerçeğe Saygı
  Saygı, kısaca, benliğimiz dışındaki bir olgunun mevcudiyetinin kabulüne verilen onaydır. Kelimenin kökü de varlığını kabul ettiğimiz şeylere uyguladığımız bir fiilden gelmektedir,Saymak Gerçeğe saygı.gerçeğin bizim isteğimize göre değiştirilemeyeceği inancı ve davranışlarımızı gerçeği düşünerek yapmak demektir.

  Kişisel Bütünlük
  Kişisel bütünlük insanın özünün, sözünün ve davranışının bir bütün içinde olmasıdır.
  Kişisel bütünlüğün özünde gerçeğe saygı vardır. İnsanın her şeyden çok, kendisi ile ilgili bilgiye ihtiyacı vardır. Ahlaklı ve erdemli insan, kendisini tanıyan, tanımaya gayret eden, özellikle, farkına vardığında kendisine acı veren eksiklikleri ile yüzleşme cesaretini gösterebilen insandır.

  Hakkaniyet

  Hak ve hakkaniyet, bütün kültürlerde yer alan değerlerdir. Adalet kavramının ve hukuk sistemlerinin özünde bu değerler vardır.
  Hakkaniyet, haklı olana hakkını vermek demektir.

  İnsan Onuruna Saygı

  İnsan onuru can'ın bir parçasıdır ve doğuştan gelir. Her insan ister yeni doğmuş bir bebek, ister fakir, ister zengin olsun onurları yönünden eşit bulunmaktadır.

  Kültürü, insan onuruna değer veren bir toplumda çocuğa da değer verilir. Çocuğa gösterilen dikkat ve saygı aslında o toplumun geleceğine yapılan yatırımdır.

  Hizmet

  Kısaca biz yaşadığımızdan dolayı birbirimize hizmet etmekle yükümlüyüz. İfadesi hizmet değerini özetlemektedir.
  Dünyadaki canlı cansız bütün varlıklar, aslında farkında olmadan birbirlerinin yaşamlarını devam ettirebilmelerine yardımcı olmaktadır.

  Sevgi
  Sevgi, insanın en temel ihtiyaçlarından birisidir. Sevgi, duygu ve düşüncelerin paylaşılması, incelmesi ve böylece tutarlı ve zengin hale gelmesidir.
   
Yükleniyor...
- Evrensel Değerlerimiz Nelerdir Forum Tarih
Milli ve evrensel kültür değerlerimiz nelerdir Ders notları 24 Kasım 2014
Evrensel Değerlerimiz Nelerdir Madde Madde Bunları biliyormusunuz 24 Mayıs 2012
milli ve evrensel kültür değerlerimiz nelerdir kısaca Sorun Cevaplayalım 27 Şubat 2012
Evrensel Değerlerimiz Nelerdir - Evrensel Değer Hakkında Bilgi Ders notları 20 Mayıs 2011