Evrenos Gazi Kimdir Kısaca

'Hakkında bilgi' forumunda HazaN tarafından 29 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

  1. Evrenos Gazi Kimdir Kısaca

    Osmanlı Devleti'nin kuruluş yıllarında ve Rumeli savaşlarında büyük yararlılıklar göstermiş bir Türk komutanıdır. Osmanlıların Karesi topraklarını almasından sonra Osmanlı hizmetine giren Hacı İlbey, Gazi Fazıl ve Ece Bey gibi Karesi beyleri arasında Evrenos Gazi de bulunuyordu. 1356'dan sonra Rumeli'de meydana getirilen ilk uçlardan birinin yönetimi de bu akıncı beyine verilmiştir. Evrenos Bey yönetiminde bulunan toprakları başarıyla korumuş, yeni bölgeler kazanmış ve uç komutanlığını şehirden şehire, kaleden kaleye taşımıştır.

    Evrenos Gazi 1385 yılında Vezir Çandarlı Halil Paşayla birlikte ilk kez Makedonya seferine katıldı. Bütün Vardar vadisi yanında Yenice, Üsküp, Manastır alındığı gibi Arnavutluk topraklarına girilerek, Ohri fethedildi. İpsala, Gümülcine, Serez ve Üsküp'ten sonra Ergiri'yi de Osmanlı topraklarına kattı.

    Arnavutluk serhatliğine getirilen Evrenos Gazi, Yıldırım Bayezid ve Çelebi Mehmed dönemlerinde de önemli işler yaptı. Askeri başarılarının yanında cami, imaret ve medrese gibi büyük eserler de yaptırmış, yüz yaşını aşkın olduğu halde Vardar Yenicesi'nde ölmüştür.
     
Yükleniyor...
- Evrenos Gazi Kimdir Forum Tarih
Orhan gazi döneminde osmanlı devleti'ne katılan ilk türk beyliği Osmanlı Tarihi 7 Eylül 2016
19 Eylül Gaziler Günü hakkında bilgi Zaman Tüneli 16 Mayıs 2016
Samsung kore gazilerinin torunlarına burs 2013 Zaman Tüneli 16 Mayıs 2016
Osman gazi kimdir kısaca özeti Osmanlı Tarihi 10 Mart 2016