evrendeki eşsiz dengeye örnek verebilir misiniz

'Etüt Merkezi' forumunda Misafir tarafından 25 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Evrendeki eşsiz dengeye örnekler

  Canlı ve cansız tüm varlıkları içinde barındıran evren, kusursuz bir tasarıma, eşsiz sistemlere, canlıların yaşayabilmeleri için gereken tüm şartların varolduğu bir ahenk ve düzene sahiptir. Özellikle 20. ve 21. yüzyılda elde edilen tüm bulgular evrenin üstün bir aklın, kusursuz bir plan ve tasarım sonucu olduğunu ortaya koymuştur. Bilimin gösterdiği gerçek şudur: Evreni, üstün bir akla, sonsuz bir güce sahip olan Yüce Allah yaratmıştır.

  Ne var ki bilimin 20. yüzyılda kesin delillerle ortaya koyduğu bu gerçek, Darwinistimateryalist felsefeyi benimsemiş kişiler tarafından görmezlikten gelinmektedir. Daha önce de belirtildiği gibi materyalistler evrenin, kaosun, karmaşanın ve tesadüflerin ürünü olduğunu iddia ederler. Ancak, evrenin oluşumundan içinde işleyen sistemlerin ve barındırdığı varlıkların arasındaki kusursuz denge ve ahenge kadar incelenen her konu, evrenin kesinlikle tesadüf eseri olamayacağını ortaya koymaktadır.

  İngiliz fizikçi ve matematikçi olan Sir James Jeans evrendeki kusursuz düzeni şu şekilde ifade etmiştir:

  "Evren hakkında yapılan bilimsel bir araştırmanın sonucu tek bir cümleyle özetlenebilir: Evren, matematik bilgisi sonsuz bir varlık tarafından dizayn edilmiş olarak görülüyor."
  Sir James Jeans, The Mysterious Universe, Cambridge University Press,


   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 2 Ekim 2013
Yükleniyor...
- evrendeki eşsiz dengeye Forum Tarih
evrendeki düzenle ilişkili ayetler Ayetler ve Hadisler 30 Eylül 2015
insanın evrendeki konumu nedir? Bilgi Rehberi 26 Kasım 2014
Evrendeki en büyük kara delik Teknoloji Haberleri 1 Aralık 2012
Evrendeki En Büyük Kara Delik Bunları biliyormusunuz 30 Kasım 2012