Ev yapımı pizza tarifi kolay

'Damak Keyfi' forumunda Nalan tarafından 16 Ocak 2015 tarihinde açılan konu

1. Kızımın en sevdiği şeydir pizza. Bu nedenle de evde kendi kendime pek çok pizza tarifi denedim ancak birazdan sizlerle paylaşacağım tarif hem en lezzetlisi hemde en kolayı. Sonunda kızım pizza dediği zaman ne yapacağımı şaşırmıyorum.

pizza7.

Önce ev yapımı pizza için gereken malzemelerimizi yazalım.

1- 6 su bardağı un (Ben beyaz un ile tam buğday ununu karıştırdım)
    2- 1 yumurta
    3- 1/2 paket yaş maya ya da 1 tatlı kaşığı instant maya
    4- 1 su bardağı süt
    5- 1 çay bardağı zeytinyağı
    6- 1,5 su bardağı ılık su
    2 tatlı kaşığı şeker
    Bir tutam tuz
    2 su bardağı Kaşar peynir

Pizza Sosu için gereken malzemeler
    Domates, Sarımsak, damak tadınıza uygun olan baharatların tümü olabilir, kaşar peynir

Pizzanın üzerini süsleyeceğiniz malzemeler
    Sucuk, mantar, mısır, yeşil zeytin, siyah zeytin, sosis, salam, yeşil ve kırmızı biber, balık konservesi ...

Evet malzemelerimizi hazırladıysak şimdi pizzamızı hazırlamaya başlayabiliriz. Önce size birkaç küçük püf noktası söyleyeyim. İsterseniz sadece beyaz un kullanabileceğiniz gibi isterseniz tam buğday unu ile karıştırabilir içine de ruşeym unu ekleyebilirsiniz. Bu sayede hem farklı hemde çok hoş bir lezzet yakalayabilirsiniz.

Ilık suyun içinde maya ve şekeri eritin sonrasında da diğer malzemeleri karıştırarak hamuru yoğurmaya başlayın. Kulak memesi kıvamına gelen hamuru buzdolabınıza atın ve en az 5 saat orada dinlenmesini sağlayın. Yemek saatinize 20 dakika kala dolaptan çıkardığınız hamuru merdane yardımıyla güzelce açın.

Domatesleri kaynar suyun içine atıp 1 dakika kadar beklettikten sonra kabuklarını kolayca soyabilirsiniz. Kabukları soyulmuş domatesleri ve sarımsağı doğrayın az bir yağ koyduğunuz tavada kısık ateşte karıştırarak bir sos hazırlayın. Domatesler tamamen eridikten sonra içine 1 su bardağı su ilave edip kaynamasını bekleyin. Ocaktan indirdiğiniz ve hafif ılımış sosun içine 1 su bardağı kadar rendelenmiş kaşar ilave edin.

Kalıbınızın tabanını yağlayın ve merdane yardımıyla açtığınız hamuru kalıbınıza oturtun. Kenarlarında hafif kalınlık bırakabilirsiniz. Şimdi hazırladığımız domates sosunu hamurun üzerine fırça yardımıyla sürün. Her köşeye sosun gelmesine dikkat edin. Daha sonrasında ise isteğe göre hazırladığınız malzemeleri serpiştirin. Malzemeler tamamen sizin damak zevkinize kalmıştır. Ben sucuk, kırmızı ve yeşil biber, yeşil ve siyah zeytin ve mantar seviyorum siz bunlardan hariç ton balığı, salam ya da sosiste ekleyebilirsiniz.
    (1 su bardağı kaşarımızı ayırıyoruz onu pizzamız piştikten sonra ilave edeceğiz. )

Hazırladığımız pizzamızı 250 derecede önceden ısıtılmış fırında yaklaşık 15 dakika pişirin. Piştikten sonra fırını kapatın ama pizzanız fırının içinde 1-2 dakika beklesin siz bu arada ayırdığınız 1 su bardağı kaşarı pizzanın üzerine serpin ve erimesini bekleyin.

Şimdi afiyetle yiyebilirsiniz.

pizza10. pizza9. pizza8.

pizza4. pizza5. pizza6.

pizza1. pizza2. pizza3.