Etnografya Müzesi İle İlgili Bilgi

Konusu 'Kısa Bilgiler' forumundadır ve EyLüL tarafından 17 Kasım 2011 başlatılmıştır.

 1. EyLüL Üye

  Etnografya Müzesi İle İlgili Bilgiler


  • Ankara Etnografya Müzesi Kurtuluş Savaşı'nda cuma namazlarının kılındığı eski adı Namazgâh Tepesi olan yerde kuruldu. Önceleri Arkeoloji Müzesi olarak kullanılması düşünülmüş, sonra Resim Heykel Müzesi olmasına karar verilmiş, açılış töreninden sonra bugünkü işlevine kavuşmuştur.

  Bina, Cumhuriyet dönemi önemli mimarlardından biri, Arif Hikmet Koyunoğlu tarafından yapılmıştır. Bina Müteahhiti ise Nafiz Bey'dir. Bina dikdörtgen planlı olup, tek kubbelidir. Yapının taş duvarları küfeki taşı ile kaplanmıştır. Alınlık kısmı mermer olup üzerleri oyma süslüdür.


  • Binaya 14 basamaklı bir merdivenle çıkılır. Kapıdan girilince kubbe altı holüne ve buradan da iç avlu denilen sütunlu kısma geçilir. Buranın ortasına mermer bir havuz yapılmış, çatı kısmı açık bırakılmıştır. Daha sonra bu iç avlu Atatürk'e geçici kabir olarak ayrıldığında, havuz bahçeye nakledilerek, çatısı kapatılmıştır. İç avlunun etrafında simetrik olarak büyüklü küçüklü salonlar yer almaktadır. İdare kısmı müzeye bitişik olup iki katlıdır.

  Müze önünde at üstünde duran bronz Atatürk Heykeli 1927'de Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı tarafından İtalyan sanatkâr Pietro Canonica'ya yaptırılmıştır.

  [​IMG]

  Kaynak Vikipedia

 2. etuana Ziyaretçi

  Cevap: Etnografya Müzesi İle İlgili Bilgi

  ayy çok işime yaradı çok tşkler


Benzer konu başlıkları: Etnografya Müzesi
Forum Başlık Tarih
Kısaca Etnografya müzesinde neler sergilenmektedir 8 Şubat 2014
Kısa Bilgiler Etnografya Müzesi Hakkında Kısa Bilgi 26 Ocak 2013
Mustafa Kemal Atatürk Atatürk'ün Naaşının Etnografya Müzesinden Anıtkabire Taşındığı Tarih 10 Temmuz 2012
Soru Cevap kocaeli etnoğrafya müzesi ne zaman açılmıştır ? 24 Mart 2012
Gezelim Görelim Etnografya Müzesinde Sergilenen Eserler 25 Kasım 2011