Etkileyici Paragraflar

'Sözel Dersler' forumunda EyLüL tarafından 11 Temmuz 2011 tarihinde açılan konu

1. Etkileyici Paragraflar
    Etkileyici Unutulmayan Paragraflar
    En Etkileyici Paragraflar

Şimdiye kadar okumuş olduğunuz en etkileyici diyalog, cümle ya da paragraf ?

Turgenyev'in Babalar ve Oğullar'ından;

Bazarov,'Ne iyi yüreklisiniz! 'diye fısıldadı ölüm döşeğinde...
    Ah ne yakınımdasınız şimdi,ne genç,ne taze,ne temiz...bu iğrenç odada! ...
    Eh artık veda edeyim size,veda edeyim bir kaç sevdiğime,ömrünüz uzun olsun,en iyisi bu.Vakit varken yaşamay bakın.Şu çirkin görünüşüme bakın,yarı ezilmiş bir solucan! ama gene de kımıldıyor...ama bir zamanlar benimde yapmayı düşüdüğüm şeyler vardı.Ölmem derdim,hem neden ölecekmişim? Çözüm bekleyen sorunlar var derdim kendi kendime...ve ben bir devim.Şimdi ise o devin tek sorunu,adam gibi ölebilmenin bir yolunu bulmak oldu...tüm hikayeler hikaye....Gerçi başkası için farketmez hiç...Ben ne olursa olsun değişmeyeceğim yine de! ....

Gerçekleştirilememiş düşler.
    Tadı çıkarılamamış anlar.
    Kaçırılmış fırsatlar.
    Ardı arkası kesilmeyen korkular ve zorunlu koşturmalar.
    Ve feda edilmiş, tükenmiş bir ömür.

Neden bu hayhuyun ve yeme, içme ve seks gibi şartlı reflekslerimizin adı 'yaşamak' oluyor? Neden mutluluk, güven ve özgürlükse film karelerinde, kitap sayfalarında kalıyor?

Virginia Woolf'un da haykırdığı gibi 'Yaşamak neden böyle içler acısı, neden bir uçurumun yanıbaşından geçen daracık bir yol gibi? '

Her ne kadar 'Geçti, gitti.' desek de, sızısı geçmez yaşadıklarımızın; arkada bıraktıklarımızla hesaplaşmamız bir türlü bitmez. Geçmiş, yavaş yavaş tanıdık sulardan çekilse, gitgide uzaklaşsa da bizden, onun ağrısını yüreğimizde taşırız hep. Bazen binlerce kilometre öteye, hiç tanımadığımız yabancı topraklara yerleşir; hiç tanımadığımız insanların arasına gireriz; yine de kurtulamayız geçmişin gölgesinden. Belki yıllar hatta on yılar geçer ama biz hala orada, geçmişte yaşadıklarımızdayızdır hep.