Esma-İ Hüsna ile ilgili bazı edebler

'Dini Konular' forumunda Semerkand tarafından 5 Aralık 2011 tarihinde açılan konu

 1. Esma-İ Hüsna İle İlgili Bazı Edebler
  Esma-İ Hüsna,yı anlamak
  "Allah" ism-i şerifinin dışındaki isimler, kullar için de kullanılabilir. Ancak ismin önüne (kulu) manasına gelen "abdü" kelimesini eklemek lazımdır. Mesela, Kadîr yerine Abdulkadîr ismi verilmelidir. Mana: Kadir olan Allah'ın kulu olur. Aynı şekilde Kerim yerine, Abdulkerim, Samed yerine Abdusssamed, Gaffar yerine, Abdulğaffar isimleri verilirse, hem mana vakıaya uyar, hem de kullanımda sıkıntı ortadan kalkar. Esma-i Hüsna'dan bazı isimler kullar için doğrudan kullanıldığında manasını kula göre düşünürüz. Mesela, Allahu Teala Kur'an-ı Hakim'de kendisini "el-Mü'min" olarak vafıslandırmış, Peygamberine tabi olanlara da "Mü'min" ismini vermiştir. Lafızlar aynıdır, fakat manalar farklıdır.

  Esma-i Hüsna'dan bir isim zikredilince, peşinden (Celle celâlühû ve celle şânuhû) yani; azameti ve şanı yüce olsun manasındaki hürmet ve saygı ifadesi eklenmelidir. Allah ism-i şerifinden sonra "Tealâ" demek yeterlidir. Celle celâlühû ifadesi de söylenebilir.

  Esma-i Hüsna'yı çerçeve yaptırıp duvara asmakla yetinmemeliyiz. Bizden istenen, onu ezberleyerek veya yazılı metinden okuyarak Yüce Rabbimizi zikretmektir. Ehlinin tavsiyesi ile, Esma-i Hüsna zikredilerek maddi manevi bir çok hastalıklar tedavi edilebilir. Bunun için ihlas, edeb ve helal lokma şarttır.

  Esma-i Hüsna'yı günlük vird olarak okumak isteyenler bunu kendi tercihleriyle değil, ehli olan bir alimin tavsiye ettiği usulde yapmaları daha uygundur. Bir ilaç, zamanında ve usûlünde alınmaz ise, çoğu defa hastanın hastalığını artırır.
   
Yükleniyor...
- Esma Hüsna ilgili Forum Tarih
Esma-ül hüsna tecellileri sırları Ayetler ve Hadisler 5 Haziran 2015
Esmaül Hüsna Sırları Nelerdir? Dini Konular 27 Mart 2014
Esmaül Hüsna'nın Bilinmeyen Sırları Dini Konular 11 Şubat 2014
Esma-ül Hüsna Okunuşu ve Anlamları Ayetler ve Hadisler 20 Aralık 2013