Eski İstanbul Gravürleri

'Resimli Konular' forumunda Gazel tarafından 13 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

1. Fransızca "Gravure" sözcüğünden alınan gravür, kazıma resim sanatı demektir. Ağaç, metal ve muşamba gibi çeşitli materyal üzerine kazınarak ya da taş üzerine yağlı kalem ile işlenerek ve baskı ile elde edilen resim ya da yazıya "gravür" adı verilmektedir.
    Gravür sanatı, çinko, bakır, madeni veya tahta ya da linolyum (=muşamba) gibi plakalara kazıma tekniğini içerir ve kazınan resimlerin kağıda basılması ve çoğaltılmasıyla elde edilir.

Gravür kelime anlamını hatırlatttıktan sonra şimdi birbirinden güzel istanbul gravürlerini sizinle paylaşalım.
    İstanbul Gravürleri1. İstanbul Gravürleri2. İstanbul Gravürleri3. İstanbul Gravürleri4. İstanbul Gravürleri5. İstanbul Gravürleri6. İstanbul Gravürleri7. İstanbul Gravürleri8.

2. Maziden güzel bir kac istanbul resmi, Emegine saglik Gazel tesekürler.

3. Teşekkürler:f196:Hayran kalınan bir mazi hüzünlendirir beni bu gravürler....

4. Çok paraa çokkk masa sandalye alamam sedir yaptıracağım ben ahırın yan duvarına orada misafir ağırlıycam ben :)

5. Emeğinize sağlık :f40: Bak şimdi iliklerime kadar İstanbulumu özlediğimi hissettim :(

6. Eski İstanbul nerede şimdi ki İstanbul ne halde? Artık bir büyük şehir olmaktan çıkmış bir metropol hatta megapol bir şehir olmuştur.
    Binlerce yıldır değişen bir şehir olan İstanbul tarih boyunca olduğu gibi durmadan yine değişecek ve gelişecektir.
    Çok güzel tarihi değerlere sahip bir şehrimiz..Bu şehri kuranlar, yaşayanlar ve fethetmeye çalışanlar..Her dönemde ayrı bir önemi ve güzelliği var.
    Resimler duygulandırıp hüzünlendirdi ve tabii yorumlarda gülümsetti emeklerinize sağlık :)

7. Bu sene gidemiyorum. :(Çok kötü oldu bu resimleri görmem :( Ama haksızlık yani gözüme gözüme soktunuz resimleri. :)

Her hali,her yeri o kadar güzel,değerli ve anlamlı ki benim için... En çokta Ortaköy Kumpiri,Kuzguncuk'ta balık... Amaçsızca yürümek sokaklarında...