Eski çağlarda tuz neden önemlidir?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 9 Ocak 2012 tarihinde açılan konu

 1. Tuz eski çağlarda neden önemlidir?

  Tarihi binlerce yıl öncesine dayanan tuz, insan sağlığı açısından yaşamımızda önemli bir yere sahiptir.

  Tuz yaşamsal öneminden ötürü çok iyi bilinen ve günlük olarak sık kullanılan bir mineraldir. İnsanın tuzu kullanmaya başladığı zaman kesin olmamakla birlikte, tuzla tanışması oldukça eskiye, M.Ö. 10000 yılına gider. Çin’de M.Ö. 3000 yıllarında tuz üretildiği hesaplanmaktadır. Tuzla ilgili ilk yazılı belgeler M.Ö. 2250 yıllarına dek uzanır. Tuz ticareti önemli kervan yollarını doğurmuştur. Heredot zamanında Suriye limanlarıyla, İran Körfezi arasında tuz ticareti çöl üzerinden yapılmaktaydı. Dinyeper nehri kolları üzerinde tuz kaynakları, güney Rusya’da yaşayanlarla Egeliler arasında ticaretin gelişmesini sağlamıştır. Bazı yerlerde tuz para yerine geçmiştir, Romalı askerlere tuz satın almaları için aylık (Salaria) verilmiştir. Orta çağda ise maden üretimi durdurulmasına karşın tuz üretimi sürdürülmüştür. Bu olayda tuzun önemi konusunda açık bir göstergedir.

  Türkiye’de de tuz üretimi oldukça eskilere uzanır. Çankırı, Tepesidelik, Kağızman, Tuzluca gibi yatakların en az 1000 yıldan beri işletildiği düşülmektedir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 3 Temmuz 2014
 2. Tuzun önemi


  Tuz eski çağlardan beri insan hayatında her zaman önemli bir yer tutmuştur.Eski çağlardan itibaren insanlar yiyeceklerini çürümelere karşı korumak ve tatlandırmak için tuza ihtiyaç duymuşlardır.Daha sonraki dönemlerde tuzun söz konusu işlevlerine ilave olarak sanayide ve insan sağlığının korunmasında da işe yardığı anlaşılmış ve önemi daha da artmıştır.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 3 Temmuz 2014
Yükleniyor...
- Eski çağlarda neden Forum Tarih
Eski çağlarda Türkiye Genel Türk Tarihi 1 Şubat 2011
Eski çağlardan günümüze hukuk Güncel Bilgiler 11 Aralık 2010
Eski çağlardan günümüze yazının evreleri nelerdir? Bunları biliyormusunuz 8 Temmuz 2010
Eski çağlarda Türkiye Bilgi Resimler 13 Eylül 2009