eşit ağırlık puanları kaç?söylermisiniz?

'Merak Ettiklerimiz' forumunda Misafir tarafından 2 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu

1. Arkadaşlar bu sene 8. Sınıfa gidicem. 6. Sınıf sbs puanın 387 bu senede o puanlarda bişey alırım heralde ve ben lisede eşit ağırlık okumak istiyorum acaba eşit ağırlık için bna bilgi verebilirmisiniz

2. Cevap: eşit ağırlık puanları kaç?söylermisiniz?

Genel Liselerin Türkçe-Matematik Alanından Mezun Olanların
    Alan-İçi Olarak Tercih Edebilecekleri Yükseköğretim Programları ile ilgili Bilgi Notu

Lisedeki alanı Türkçe-Matematik olan üniversite adaylarının çoğu tarafından hatalı olarak kullanılan ifadelerden biri “Ben Eşit Ağırlıkçıyım” ifadesidir.
    ÖSYM’nin lise alanları ile ilgili gruplandırmasında “Eşit Ağırlıkçı” diye bir grup yoktur. Bu adaylar genel liselerin Türkçe-Matematik alanından mezun olmuş adaylardır. Adayların kendilerini "Eşit Ağırlıkçıyım" olarak adladırmalarının nedeni, alan-içi olarak tercih edebilecekleri bölümlerin çoğunun EA puanı ile öğrenci almasıdır
    Liselerin Türkçe-Matematik alanından mezun olan adayların alan-içi olarak tercih edebilecekleri bölümler 2007 ÖSYS kılavuzunun
    Bu tabloya göre, Türkçe-Matematik mezunları 128 farklı yükseköğretim programını alan-içi olarak tercih edebilirler.