Eşimden boşandım, eski eşimle evlenmem için dini nikah şart mı?

'Sorularla İslamiyet' forumunda Burcu tarafından 27 Haziran 2014 tarihinde açılan konu

 1. Dinimizde karı koca arasında üç nikah bağı bulunmaktadır. Her bir boşama ile bu bağlardan bir tanesi kopar üçüde kopunca evlilikleri bitmiş demektir.

  Üç talakla boşanan karı kocanın tekrar evlenebilmesi için boşanan kadının başka bir şahısla evlenmesi gerekir. Bu evlilik sadece resmi ya da imam nikahının kıyılması ile değil tam anlamıyla bir evlilik aktinin gerçekleşmesiyle geçerli olur. Yani hilesiz hurdasız, amacına uygun ve zifafın da gerçekleşmesi şarttır.

  Peygamber efendimiz ilk eşle yeniden evlenmek için 2. bir evlilik gerçekleştirilmesi gerektiğini ve ikinci eşiyle zifaf olmadan tekrar birinci eşle evlenmenin helal olmadığını belirtmiştir.

  Dinimizde hülle adı verilen hileli evlilik haram olark kabul edilmiştir.

  Son olarak şöyle toparlayalım konuyu. Eğer daha önce evlenip ayrıldığınız eşinizle yeniden nikahlanıp evlenmek gibi düşünceniz varsa önce başka bir zat ile nikahın bütün gereklerini yerine getirerek evlenmeniz gerekir. Hülle adı verilen sahte nikah dinimizce haram olduğu için nikahın bütün şartları yerine getirilmelidir deniyor. Yani herşey usulüne uygun olmalı ve zifaf gerçekleşmelidir.
   
Yükleniyor...
- Eşimden boşandım eski Forum Tarih
Ülkemizde kırsal kesimden kentlere doğru yaşanan göçün nedenleri Nelerdir? Soru Cevap 3 Eylül 2016
Eşimden önce ben öleyim Magazin haberleri 22 Aralık 2012
Nilüfer Rashit Düeti Uzak Dur Ateşimden Şarkı Sözü 3 Şubat 2011
Yüzlerce Resimden yapılmış Resim Resimler 12 Kasım 2008