esenköy

'Ne Nerede ?' forumunda Blue tarafından 8 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

1. Esenköy Yalova merkezine 32 km. Çınarcık ilçe merkezine 19. km. Armutlu'ya ise 19 km. uzaklıktadır. 1994 yılında Belediye olan beldenin nüfusu 4000 kişidir. Esenköy yerleşimi Marmara Denizi ile denize paralel uzanan dağların yamaçları arasında bulunmaktadır. Ancak yamaçlarda eğim genelde %30'un üzerinde olduğu için Esenköy'ün gelişimi kıyı boyunca mümkün olmaktadır. Esenköy Belediyesi sınırları içinde tarımsal amaçlı kullanılan araziler genelde zeytinliktir. Bölgenin topoğrafık yapısı nedeni ile eğimli alanlarının fazla olmasından dolayı bu alanlarda zeytinlik gelişmiştir. Ancak bu tarımsal faaliyet türü Esenköy'de ikinci konut gelişmesiyle gerilemiştir. Bu alanda başka faaliyet türü olarak balıkçılık görülmektedir.

Esenköy Tarihi
    Esenköy’ün eski adi "Katirli"dir. Yüzyil basinda Yalova bölgesinin en kalabalik, en zengin Rum köylerinden biriydi. Tek ulasim denizdendi. Çaliskan köylüler, deniz kiyisindan baslayip, yürüyerek 1,5 saatte ulasilan sarp dag tepelerine kadar her yeri zeytinlik yapmis, aralarini kestane, ceviz ve meyve agaçlariyla zenginlestirmisti. Her sonbaharda, üretilen zeytin, zeytinyagi, ceviz ve kestane gemilerle Istanbul’a tasinir, oradan imparatorlugun dört bir kösesine yayilirdi. 1921 Nisan’inda köye çikan Yunan askerleri köyün kaderini degistirdi. Karadan Yalova’ya yürüyüse geçtiler, çetelecilerin yardimiyla katliam yaptilar. Onlar çekilince ibre tersine döndü. Katirli’dan kaçmak zorunda kalan Rumlar, mübadeleyle Yunanistan’a gönderildi. Yerlerine Kafkas göçmeni Gürcü ve Lazlar yerlestirildi. Etnik kökenlerine göre iki ayri mahalle olusturan yeni ahali hayvancilik, ormancilikla ugrasti, gönülsüz de olsa zeytincilik yapti. . 1970’lerin basinda balik ihracati ve pansiyon turizmiyle hareketlenen köy ekonomisi, 1980’lerde tamamen turizme yöneldi. Ve Kral dedi ki! "Bana öyle bir yer bulun ki adi Cennet olsun..." Atlilar yola çikti dünyayi dolastilar. Katirli daglarinin eteklerinde ormani, yesilin her tonunu, masmavi berrak denizi, uzayip giden kumsali, Marmara Denizi'nin kiyilarinda rüzgari poyrazdan hafif hafif esen bir balikçi köyünde buldular. Ve dediler : iste Cennet...ESENKÖY

2. Harika bi yermiş ama Katırlı demek biraz ayıp kaçar buraya Kotralı desek maşallah heryerde bir kotra demir atmış :f106:

3. hazanım işte orası burası :f106:

4. Gerçekten Cennet gbi bir yerdir :f40:

Hadi gidip gezelim dendiginde; Allahın köyünde ne işim var demiştim, görüp-gezdigimde dedigime pişman oldum :f106::f106::f106:

İnanın gittiginizde dönmek istemiyorsunuz.. :f63:

Güzel paylaşım, teşekkürler Blue :f118::f118::f118:

5. görmüş olduğuna çok sevindim inan huzur bulduğum ender yerlerdendir :f40:

6. Güzelmiş...... Gezilecek yerler listesine alınabilir... Teşekkürler Blue.

7. Gerçekten çok güzel bir yerdir
    Doğa ile iç içe bir yer bol oksijen ve sakin tatil den hoşlananlar için bire bir
    Emeğine sağlık Blue

8. Teşekkürler Blue. Güzel bir yere benziyor.
    Alımızda bulunsun.

9. harika biryerdir esenköy.....

merhaba arkadaşlar ben istanbuldan timsah.inanın resimler bile güzelliğini tam yansıtamamış tatil beldesini.tarihi yapısıda oldukca geniştir.mesela zamanında 5000 haneli liman kentiymiş.oldukca zengin yaşam sürmüşler.:f40: manastır olarak türkiyenin en büyük manastırı varmış zamanında şuan kalıntıları sadece tabiki:f196:aslında doğası herşeye bedel.trakink için bir numara .harika şelaleleri var görmenizi isterdim.birdahaki gezimde fotoğraflayıp sizlerle paylaşacağım arkadaşlar.:f71:

10. Teşekkürler Blue. Güzelbir yermiş. Gezmeyi isterim doğrusu.
    Vejeteryan timsah sende aramıza hoşgeldin. Verdiğin bilgiler için de ayrıca teşekkürler.Fotoğraflarını sabırsızlıkla bekleriz.

11. Gercekten çok güzel bir yere benziyor blue inşallah nasip olurda gitme görme fırsatım olur ..Teşekkürler..