Ersin Onay Kimdir, Ersin Onay hayatı

'Biyografi' forumunda HazaN tarafından 4 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

1. Ersin Onay biyografisi
    Ersin Onay hakkında bilgi

Prof Ersin Onay

İstanbul’da 1949 yılında doğan sanatçı, piyano öğrenimine 4 yaşında başladı 1955’te İstanbul Belediye Konservatuarı’na girdi Çalışmalarına, 1959’da Ankara Devlet Konservatuvarı’nda Fuad Türkay ve Ulvi Cemal Erkin ile devam etti Konservatuvar’ın Yüksek Devre'sini 1968 yılında bitirdikten sonra, Devlet İhtisas Bursu kazanarak Fransa’ya gitti Paris’te Pierre Sancan, Thierry de Brunhoff ve Pierre Fiquet gibi piyanist ve pedagoglarla çalıştı Alfred Cortot’un kurduğu "Ecole Normale de Musique de Paris"den 1971 yılında "virtüozite", 1973’de "Licence d’Enseignement" diplomalarını, birincilik ve jüri özel ödülleriyle (Premier nomme avec Felicitation du jury) aldı Prof Ersin Onay Paris’te eğitimini tamamladıktan sonra, 1974’de İstanbul Devlet Konservatuvarı’na atandı Bu kurumda Bölüm Başkanı ve Müdür olarak 1980 yılına kadar kurucu çalışmalarda bulundu

Çalışmalarını 1980-83 yılları arasında öğretim üyesi olarak Almanya’da sürdürdü ve Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde konserler verdi 1983 yılında,Ankara Devlet Konservatuvarı Öğretim Üyeliği'ne ve Müdürlüğü’ne getirildi 1987 yılında Bilkent Üniversitesi’nin kuruluşuyla, Üniversite’nin Kurucu Bölüm Başkanlığı ve Dekanlığı'na getirilen sanatçı, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nin Fakülte’ye bağlı Müzik Hazırlık Okulu’nun ve mezuniyet sonrası programları veren Müzik ve Sahne Sanatları Enstitüsü’nün kuruluşunu ve çocuklara dört yaşından itibaren eğitim veren "Erken Müzik Eğitimi Programı"nı gerçekleştirdi

Onay, 1988’de Bilkent Uluslararası Müzik Yaz Okulu’nu, aynı yıl bu okul bünyesinde Bilkent Uluslararası Gençlik Senfoni Orkestrası’nı; 1993’de önce Bilkent Sinfonietta daha sonra Bilkent Uluslararası Akademik Senfoni Orkestrası’nı (Bilkent Senfoni Orkestrası) kurdu 1994 yılında ise, Bilkent Uluslararası Anadolu Müzik Festivali’ni tasarlayarak uygulamaya koydu 1995’te Bilkent Akademik Konserler Dizisi’ni hayata geçirdi Atatürk Kültür Dil ve Tarih Kurumu Atatürk Merkezi ile Yüksek Öğretim Kurulu Genel Kurulu üyeliklerinde de bulunan Prof Ersin Onay, Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Dekanlığı, Müzik Hazırlık Okulu ile Müzik ve Sahne Sanatları Enstitüsü Müdürlüğü, Bilkent Senfoni Orkestrası ve Bilkent Akademik Konserleri Sanat Yöneticiliği, Ahmed Adnan Saygun Müzik Araştırma ve Eğitim Merkezi Başkanlığı görevlerini 1999 yılına kadar yürüttü 2000-2002 yılları arasında İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı Genel Müdürü olarak görev yaptı Halen İstanbul Festivali Danışma Kurulu Üyesi ve Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde Öğretim Üyesi'dir 1991-1995 yılları arasında Üniversitelerarası Kurul kontenjanından YÖK üyeliği yapmıştır

Prof Ersin Onay,Sevda - Cenap And Müzik Vakfı Danışma Kurulu Üyesi olup, ayrıca İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı'nın isteği üzerine, Vakıf bünyesinde müzik ve sahne sanatları alanında yaş sınırı olmaksızın uygulanan bir eğitim programının tasarımını ve Akademi İKSEV'in kuruluş organizasyonunu gerçekleştirmiştir