Erozyonu önlemek için alınabilecek tedbirler nelerdir?

'Sosyal Konular' forumunda Nalan tarafından 1 Mayıs 2013 tarihinde açılan konu

 1. Erozyon doğal bir süreçtir, bu nedenle de tamamen önlenmesi olanaksızdır. Ancak belli yöntemler uygulanarak etkisi ve hızı azaltılabilir veya bir ölçüde de olsa kontrol altına alınabilir. Bu bakımdan ele alınacak önlemle birkaç başlık altında toplanabilir.

  Yeni Tarım Teknikleri Geliştirmek:
  Erozyon sorununun çözümü için, tarım tekniklerinde bazı düzenlemeler yapılması gerekir. İyi bir ekim nöbeti, toprakların daha az işlenmesi, kesekli sürüm, anızlı nadas, şeritvari ekim erozyonu azaltmaktadır. Erozyonu önlemek için uygulanacak en önemli yapay önlemlerden biri taraça oluşturmaktır.

  Mera Alanlarında Yapılacak düzenlemeler:
  meralarda besleyebileceği hayvan sayısının üzerinde otlatma yapılmaması ve otların yeni yeşermeye başladığı ilkbahar döneminde otlatmaya son verilmesi, uygulanacak kısa dönemli klasik önlemlerdir. Ancak meralara zarar vermeden hayvancılığımızın da gelişmesi için dünyada uygulanan bilimsel yöntemlerin ülkemizde de benimsenmesi gereklidir. Bu yöntemlerden en etkili olanı, erozyon kontrolünde kullanılan bazı bitki türlerinin mera alanlarına ekilmesidir. Ayrıca mera hayvancılığı yerine ahır hayvancılığına dönüşüm sağlanması da önemlidir.

  Eğitim :
  Tüm dnyada erozyonun en büyük sorumlusu insanlardır. insan etkisinin ve zararının olmadığı, bitki örtüsünün bozulmadığı yerlerde erozyondan bahsetmek pek de doğru olmaz. Problemin kaynağı insanlar olduğuna göre, çözüme de buradan başlamak gerekir. Bu konuda yapılması en kolay, en ucuz ve en etkili tedbir doğal kaynakları kullanan insanların eğitilmesidir.
   
Yükleniyor...
- Erozyonu önlemek için Forum Tarih
Erozyonu önlemek için faaliyet gösteren resmi ve gönüllü kuruluşlar Sözel Dersler 24 Şubat 2011
Erozyonun Sebepleri Nelerdir Kısaca Magazin haberleri 18 Ekim 2012
erozyonu çevre sorununa dönüştüren etmenler nelerdir Sorun Cevaplayalım 19 Ağustos 2011
Rüzgar Erozyonu Ders notları 23 Haziran 2011