Ermenilere bağımsız bir devlet kurma hakkını veren antlaşma

'Merak Ettiklerimiz' forumunda Misafir tarafından 20 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu

 1. ermenilere bağımsız bir devlet kurma hakkını veren antlaşma nedir
   
 2. Cevap: Ermenilere bağımsız bir devlet kurma hakkını veren antlaşma

  Osmanlı Devleti'nin savaştan yenik çıkmasıyla imzalanan Sevr Antlaşması, Ermenileri bir kez daha umutlandırmıştır. Bu antlaşmada Ermenistan'ın özgür ve bağımsız bir devlet olarak tanınması öngörülmekte, sınırın tespiti ise ABD Cumhurbaşkanı Wilson'ın takdirine bırakılmaktadır. Sevr Antlaşması'nı geçersiz kılan ve Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran 24 Temmuz 1923 tarihli Lozan Antlaşması'nda ise Ermeniler hakkında hiçbir hüküm yer almamaktadır.

  1920 yılı sonlarında Doğu Anadolu Cephesi'ndeki Türk ileri harekatının başarılı sonuçlara ulaşması üzerine, Milletler Cemiyeti, İngiliz Temsilcisi Lord Robert Cecil, Ermenilerin durumunu düzeltmek ve Ermenilerden geriye kalanları sözde karşılaşacakları tehlikeden kurtarmak amacıyla gereken önlemleri almak ve Türkiye'de zaman ve şahıslara göre değişmeyen bir durumu yaratmak için öneri vermiş; Genel Kurul da toplantıya çağrılmıştır.

  Bu toplantıda, ilgili hükümetlerle anlaşarak Ermeni sorununu acele bir çözüm bulmak ve Ermenilerle Türkler arasındaki çatışmayı sona erdirmek için bir devletin görevlendirilmesi ve bu konuda bir rapor hazırlanması amacıyla bir komisyon kurulması kararı verilmiştir.
   
Yükleniyor...
- Ermenilere bağımsız devlet Forum Tarih
Ulusal egemenlik ve bağımsızlık sembollerimiz Sorun Cevaplayalım 16 Ekim 2012
Neden tüm mahkemeler bağımsızdır Sorun Cevaplayalım 29 Eylül 2012
Bağımsızlık İle İlgili Şiir Karışık Şiirler 23 Nisan 2012
Barış ve Tam Bağımsızlık İle İlgili Kompozisyon Sözel Dersler 2 Nisan 2012