Erkek Beyni Nasıl Çalışır?

'Bunları biliyormusunuz' forumunda ORHAN tarafından 22 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

1. [​IMG]

Erkek Beyni Nasıl Çalışır?

Erkek beyni sistematik, kadın beyni empatik düşünür.

'The Importance of Being Trivial' (Önemsiz Olmanın Önemi) adlı kitabında yazar Mark Mason erkek beyninin ufak detaylara ilgisini açıklıyor. Kitap, "Bu erkekleri hiç anlayamıyorum" diye şikayet eden kadınlar için önemli bir başvuru kaynağı olabilir. The Times gazetesi de böyle düşünüyor olmalı ki, adı geçen kitapla ilgili bir makale yayımlayarak, okurlarına erkeklerin düşünce yapısıyla ilgili çeşitli ipuçları veriyor:

1. Erkekler açısından herşey bir biriyle ilişkilidir

Aslında bu detayların hepsinin bir şekilde birbiriyle bağlantısı vardır. Mesela eşiniz ya da erkek arkadaşınız Moby markasını gördüğünde bunun Herman Melville'in ünlü romanı Moby Dick'ten geldiğini hatırlar. Bilgiler arasındaki bu türden bir ilişkiyi erkekler beyinlerinde yıllarca saklayabilirler.

2. Zihnin çalıma yöntemi böyle

Arada hiç ilişki olmadığı durumlarda bile insan beyni olgular arasında ilişki kurma eğilimindedir. Mesela dört tane İngiliz futbol klübünün (Liverpool, Aston Villa, Northampton Town ve Charlton Athletic) aynı harfle başlayıp aynı harfle bittiğini öğrendiğimizde bu simetriye bayılırız ve bu önemsiz bilgiyi aklımızda tutarız.

3. Erkekler bilgisayar gibi düşünür

Erkek beyni 'sistematik' düşünmeye, kadın beyni ise 'empatik' düşünmeye programlanmıştır. Bir araba motoru veya bir bilgisayar işlemcisi de erkek beyni gibi çalışmaktadır: Analitik ve ve belli bir sistem içinde.

4. Gerçeklerin birbiriyle alakasız olmasını erkekler umursamaz

"Angel Tube istasyonundaki merdiven Avrupa'nın en uzun yürüyen merdivenidir" gibi bir bilgi size gereksiz görünebilir. Ama erkek beyni bu türden lüzumsuz bilgilerin bile sistem içinde bir gün işe yarayabileceği varsayımından yola çıkarak bu bilgiyi depolar.

5. Bu bir arkadaşlık alışkanlığıdır

Erkekler birbirleriyle bağlantı kurmak için gereksiz bilgileri kullanırlar. Ligteki hangi takımın hangi oyuncusunun hangi maçta nasıl bir performans gösterdiğini bilmek, erkekler arasında 'ortak nokta' bulmak için yapılan bir konuşmanın parçası olabilir.

6. Önemsiz bilgiler erkeğe kendini 'önemli' hissettirir

Önemsiz bilgileri akıllarında tutmak suretiyle erkekler kendi kahramanlarıyla yakınlık kurarlar. Hayran oldukları figürlerin hayatlarındaki küçük ayrıntıları bilmek erkeklere 'o kahramanlara yakın olma' duygusu verir.

7. Bu bilgiler bir şekilde erkeklerin merakını tatmin eder

Ufak detaylara olan ilgi en temel bir şekilde insan ırkının merak duygusunu sembolize eder. Aristo'ya kulak verecek olursanız "Bütün insanlar doğaları gereği 'bilmek' isterler." Erkek arkadaşınız veya kocanız önemsiz bir bilgiyi bulmak için Google'da saatler harcamasına rağmen çamaşır makinasının nasıl çalıştırılacağını öğrenmek konusunda ilgisiz davranıyorsa belki de Aristo'ya "Hadi oradan!" demek isteyebilirsiniz.

2. Yaziyi okudum da ben bu ikilide kaldim, sistematik iyi kelime, empatik üzerinde düsündükce

kötü birsey herhalde dedim, kelimenin kulaga gelen tinisi hos birsey degil basta,

ama sonra bu yaziyi foruma yazdigimi hatirladim ve empati nin cok iyi birsey oldugunda karar verdim.:f30::f30::f30:

Eline saglik Orhan, güzel detaylardi. :f63:

Empati: kisinin kendisini karsisindakinin yerine koyup olaylara o acidan
    bakmaya veya hissetmeye calismasi oluyor bu arada.

3. 4. Gerçeklerin birbiriyle alakasız olmasını erkekler umursamaz

"Angel Tube istasyonundaki merdiven Avrupa'nın en uzun yürüyen merdivenidir" gibi bir bilgi size gereksiz görünebilir. Ama erkek beyni bu türden lüzumsuz bilgilerin bile sistem içinde bir gün işe yarayabileceği varsayımından yola çıkarak bu bilgiyi depolar.

Evet kesinlikle katılıyorum mesela işe yaramayan boş kutular mutlaka bir gün işe yarar denip saklanır, bitmiş pil, hurda, kablo, hiçbir zaman işe yaramayacağını bildiğiniz halde nerde ne kadar lüzumsuz eşya varsa saklarsınız :f106:

Erkek beyni işte :f30: :f30:

Hocam sizde de bir kutuplaşma gördüm sanki Cossack ve Chemist grubuna üyelik kaydı yaptırılmış bakıyorumda ama dikkat edin bayanlar çoğunluktayız :f106:

Cossack az kaldı diyorum sadece başkada bişi demiyorum :f20:

4. Aristo'ya kulak verecek olursanız "Bütün insanlar doğaları gereği 'bilmek' isterler." Erkek arkadaşınız veya kocanız önemsiz bir bilgiyi bulmak için Google'da saatler harcamasına rağmen çamaşır makinasının nasıl çalıştırılacağını öğrenmek konusunda ilgisiz davranıyorsa belki de Aristo'ya "Hadi oradan!" demek isteyebilirsiniz. :f40:
    çok güzel bir yazı, bizlerle paylaştığın için tşk ler ORHAN:f118:

5. evet gereksız butun blıgılerı depolarlar ozel gunlerı hatırlamakta zorlanırlar ayrıca yıllar once yapılan alısverıs faturaları neden hala saklanır dusunmekteyım :f106::f106::f106:

6. arkadaşım empatinin tarifini çok güzel yapmış. Ahhhh ahhhh birazda erkekler gereksiz bilgi depolayacaklarına empatik olmaya çalışsalar ortalık günlük gülistanlık olacaktaaaaa.... Nerde erkeklerde o maarifet.
    Eeeeee biz kadınları da erkeklerden ayıran özellik bu işte. İnce düşüncemizi seveyim.:f106:

7. Wishhhhh sana fazlaa ince düşünme kopacaksın diyorum....

Hazan abartma bitmiş pil falan saklayan yok allaa allaa. Beyinlerimizi lüzumsuz bilgilerle doldurduğumuz konusunda sadece "hoh" diyorum (hih in erkek versiyonu)... Hiç de öyle bişey yok... Olsa bile sizin dırdırınızı kaydetmekten daha iyidir diyorum...

Ayrıca özel günleri hatırlayamıyorsak bir sebebi var... Adamda akılmı bırakıyorsunuz yawwwwwww. Değil hangi gün hangi ayda hattaa hangi yılda olduğunu unutanlar var....

Ayrıca çamaşır bulaşık bilimum ev aletlerinin nasıl çalıştığını biliriz. Gerektiğinde kullanırızda siz merak etmeyin...

Bence;

kadın tüm sorunların temelinde erkeği görür, erkek de karısının kendisine destek olmayışından yakınır... Kişinin önem verdiği başkası için bir anlam ifade etmiyor olabilir. Belki hayata aynı gözlüklerden bakmıyor olabiliriz vede gözümüze yansıyan ışık varolanı farklı algılayabiliriz. Arasıra gözlükleri değiştirmenin faydası olabilir.

Diyorum ve Cossack abimden "çelik zırhını" 1 hafta ödünç istiyorum...

8. Yiğidi öldürürüm ama hakkınıda veririm.:f118: Söylediklerinde haklısın.Bırakalım kadın kadın gibi erkek de erkek gibi düşünsün.Her iki cinste özelliğini korusun.

Çelik zırhı ne yapacan.Bak kızmadım yazdıklarına. Gel saklanma oraya buraya.:f106:

9. Güzel bir yazı Orhan hocam çok teşekkürler..:f40:

10. Öncelikle Ezlem i kutlamak istiyorum, iste bir örnek kisi,

ne etliye ne sütlüye bulasmis. Alkisliyorum, bravo Ezlem, bir tanesin Ezlem,

sen en iyisisin Ezlem. (Nifak tohumlari sacilmistir.) :f106:

Simdi gelelim diger konulara, yazida bircok bölüm var bayan dostlar,

siz yine isinize gelen kismini cekip almis digerlerine yetim muamelesi yapmissiniz yaw. :f63:

Mesela erkek beyni bilgisayar gibi calismaktadir deniliyor ama siz es geciyorsunuz. ;) :

Gereksiz bilgi toplarmisiz, ne alaka, ben mesela 1965 yilinda Türkiye gol kralinin kim oldugunu

bilmekteyim, bununla gurur duyuyorum, hic te önemsiz gelmiyor bana. :f106::f106:

Ve Chemist in dedigi gibi evdeki tüm elektrikli esya nin kullanimini ve ayarlamasini da biliyorum.

Önemsiz seyler topluyormusuz, pil vb gibi, genelde tam tersi oluyor nedense,

15 sene öncesinin tatil kataloglari saklaniyor ki, bu ne denildiginde bir cevap bile verilmeden, dursun deniliyor. :f30::f30:

Hazancigim hangi klüp ten bahsettigini anlamadim, biz chemist ile sadece cansiperane sekilde

bazi konulara karsi durmaktayiz, digerlerini öyle korkutmussunuz ki yazamaz olmuslar, yazanlarda politik

sekilde yazmak icin ter dökmekte, biz kanimizin son damlasina dek ayakta durma karari aldik. :f98:

Bu meydanda ölmek var, cekilmek yok diyoruz. :f117:

Chemist arkada durma gec öne Hazan saldiracak galiba. Sana da şovalye zırhı getirdim hadi, çekinmeee.:f77:

11. erkekler ve kadınlar ayrı gezegenden :f106:
    Erkekler marstan kadınlar venüsten kitabını aklıma getirdi bu yazı
    Emeğine sağlık orhan bey.

12. Cossack, sizin daha önce benzer konuda forumdaki yazınızı hatırlıyorum. "Erkek Beyni Nasıl Çalışır?" Mark Mason'un Türkçe adıyla "Önemsiz Olmanın Önemi" adlı kitabı, 09 Ağustos tarihli The Times'ın bir makalesinde yayımlandı.

Ayrıca, "empati" nin tanımı değişmez sizinde belittiğiniz gibidir. Türkçe karşılığı "duygudaşlık" tır. Bu özellik bayanlarda daha çok görülür.

İlginize teşekkür ediyoum. :f40:

13. Hazan, "Erkek Beyni Nasıl Çalışır?" yazısını, Cossack'ın "Kadın Erkek İcatları" yazısı üzerine yazmıştım; çok hoşuma gitmişti. Yazıdıklarım ise, erkekleri öne çıkarmak değil; kadın ve erkekte bulunan bilmediğimiz özelliklerin güzellikleridir. Hepimizi bir tutuyorum ben... :f40:

Yorumunuza teşekkür ediyorum. :f118: