Erdemliler birliği Hılful-Fudul Antlaşması nedir

'İslami Bilgiler' forumunda Sezen tarafından 31 Mart 2016 tarihinde açılan konu

1. Sezen

Sezen Editör

Erdemliler birliği Hılfu'l-Fudul Antlaşması

Uzun süren kabile (s.a.v)aşlarından dolayı Mekke'de asayiş bozulmuş, can ve mal güvenliği kalmamıştı. Özellikle dışarıdan mal getiren yabancıların malları yağmalanıyordu. Peygamberimiz (s.a.v)20 yaşlarında iken, tarihe Hılfu'l-Fudul diye geçen Erdemliler antlaşması'na katılmıştı. Yemenli Zübeyd kabilesinden bir tacir, As Bin Vail tarafından gasp edilince, Ebu Kubeys dağına çıkıp uğradığı haksızlığa karşı bütün kabileleri yardıma çağırdı:

-iyilik sahipleri ! Yurdundan, ailesinden uzak olan ve Mekke'de malı elinden alınan şu garibe yardım edin. Uzak diyarlardan şehrinize mal satmaya gelmiştim. İçinizdeki zenginlerden birine malımı verdim. Ancak bana ödemesi gereken parayı da malımı da vermedi. Şimdi ne malım var, ne de param. Tüccarın sesini duyup, yardım için ilk koşan Efendimizin (s.a.v)amcası Zübeyr oldu. Mekke'nin en zengin ve sözü dinlenen adamlarından biri olan Abdullah Bin cüdan'ın evinde toparlanarak bazı kararlar alındı. Haksızlığı önlemek ve adaleti sağlamak amacıyla toplanan bu grup, daha sonra Erdemliler birliği olarak anıldı. İçlerinde peygamberimiz (s.a.v)Teym kabilesinden Ebu Kuafe ve oğlu Hz. Ebubekir de vardı. O günden sonra Mekke'de kiminbaşı sıkışsa kim darda kalsa hep erdemli insanlara başvurdu.