Engellilere özel yatak

'Sağlık Rehberi' forumunda YAREN tarafından 20 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Engelliler için özel yatak
  Japonlar tekerlekli sandalyeye dönüşebilen yatağın tanıtımını yaptı.

  [​IMG]

  Daha çok televizyon ve müzik sistemleriyle tanınan, ancak birkaç yıldır tedavi merkezleri için malzeme de üreten elektronik şirketi Panasonic, bu kez de engellileri düşündü.

  Engellilerin hayatını kolaylaştıracak uzaktan kumanda ile "idare edilebilen" yatak iki bölüme ayrılabiliyor. Ayrılan bölümlerden biri tekerlekli sandalye olabiliyor.

  Yatalak engellilerin genellikle yataktan sandalyeye geçmek için yardım aldığını ve düşme olasılığının bulunduğunu hatırlatan şirket, engellilerin arzuladığı hareket özgürlüğünün "yarı robot" yatak ile sağlandığını açıkladı.

  Panasonic, yatağın sandalye, sandalyenin yatak haline geldiği sırada sorun çıkmaması için özel bir mekanizma geliştirildiğine, ayrıca tekerlekli sandalyenin yoldaki engelleri algılayabildiğine ve yönünü değiştirebildiğine de dikkati çekti.

  Kullanıcının güvenliğinin yanı sıra rahatlığını da düşünen şirketin geliştirdiği yatağın üzerinde hareket edebilir bir televizyon da bulunuyor. Televizyonun raylı sistem üzerine kurulması kişiye zahmetsiz ve tehlikesiz seyir sunuyor.

  Panasonic, kullanıcının rahatlığını daha da artırmak için hareket edebilen başka parçalar, algılayıcılar ya da engellinin uzaktan izlenebilmesini sağlayan kamera sistemini de yatağa eklemeyi planlıyor.
   
Yükleniyor...
- Engellilere özel yatak Forum Tarih
Engellilere özel sınav kılavuzu Etüt Merkezi 5 Ocak 2012
toplum birey olarak engellilere nasıl yardımcı olabiliriz Etüt Merkezi 3 Temmuz 2014
Fatma Şahin'den Engellilere Müjde Haberler 29 Aralık 2012
engellilere karşı davranışlarımız nasıl olmalıdır Sorun Cevaplayalım 15 Şubat 2012