Engelliler Haftası (10-16 Mayıs)

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda Lider tarafından 10 Mayıs 2008 tarihinde açılan konu

1. [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
    10-16 Mayıs arası Engelliler Haftasıdır. Sakatlık insanlığın ortak sorunudur. Bu yüzden Sakatlar Haftası yalnız ülkemizde değil Birleşmiş Milletlere üye 156 ülkede aynı zamanda değerlendirilir.
    Sakatlar Haftası boyunca; sakatlık sorunu, sakatlığın önlenmesi ve sakatların eğitimi konusu üstünde durulur. Radyo ve televizyonda konu ile ilgili programlar yayınlanır. Okullarda her gün ayrı bir sakatlık konusu işle*nir. Sakatları Koruma Millî Koordinasyonu Kurulu haftanın değerlendirilmesi için aşağıdaki programın uygulanmasını kararlaştırmıştır.
    10 Mayıs Sakatlar Haftasının açılışı
    11 Mayıs Görmeyenler günü
    12 Mayıs işitme ve Konuşma Kusurluları günü
    13 Mayıs Ortopedik Sakatlar günü
    14 Mayıs Zeka ve Ruhsal Özürlüler günü
    15 Mayıs Güçsüz Yaşlılar ve Korunmaya Muhtaç Çocuklar günü
    16 Mayıs Sakatlar Haftasına genel bakış.

unutmamayalımki her sağlam kişi bir özürlü adayıdır

sayın forumdas dostları ben bir başlık olarak konuyu açıyorum herkesten sayfaya katılımlarını ve eklemleriinizi bekliyoruz

Ezlem ve YasamSevinci bunu beğendi.

2. [​IMG]

Zonguldak'ta yaşayan Ahmet Kurt (20) doğuştan zihinsel ve bedensel engelli olarak dünyaya geldi.
    Hasta oğlunu sırtında taşıyarak tedaviye götüren anne Fidan Kurt, en çok engellilere uygun olmayan yollardan yakındıklarını dile getirdi.

Kaynak: Takvim Gazetesi

asıl en mutaç olan insanları tesbit edip onlara ulaşmak ve daha rahat yaşam ortamları sağlamak...
    bu konuda Türk Devletinin çok duyarlı olduğunu bilirim lakin, burada sivil toplum örgütlerinede bir çok vazife düşüyor ki bu gibi çalışmaların dahada hız kazanması adına...

Osmanlının refah zamanlarında, kırık kuşların bile kanatlarını tedavi etme amaçlı vakıflar varmış....
    benim milletim kadar duyarlı bir millet ben bu dünyada görmedim bilmiyorum...
    fakat bizlerde tek eksik olarak gördüğüm ise, birlik, birlik eksikliğimizden duyarlı yönümüzü tam besleyemiyoruz...

böylesi önemli bir konuya değindiğin için teşekkürler lider:f40:

3. [​IMG]

Engelliler Haftası (10-16 Mayıs)

Doğuştan veya sonradan kazalar sonucu bir veya daha fazla organını kaybeden insana "engelli" denir. Engelliler genellikle, ihtiyaçlarını bir başkası olmadan tek başlarına karşılayamazlar. Engellilik çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Bunlar genel olarak doğuştan engellilik ve sonradan kazalar sonucu oluşan engellilik olmak üzere iki guruba ayrılabilir.

1. Doğuştan Engellilikler:

a-) Akraba Evliliği: Doğuştan engelliliklerin önemli bir bölümü akraba evliliklerinden ortaya çıkar. Yakın akrabaların teyze, hala, amca, dayı çocuklarının evliliği sonunda çok sayıda kör, sağır, dilsiz ve geri zekalı çocuk doğmaktadır. Ankara ilinde yapılan bir araştırma sonucunda 100 sakat çocuktan 30'unun yakın akraba evliliğinden doğan çocuklar olduğu görülmüştür.

b-) Gebelik öncesi tedbirsizlikler:
    Bebek bekleyen annelerin sık sık röntgen filmi çektirmesi, doktora gitmeden ilaç alması çok sık sigara ve alkollü içki içmesi doğan çocuğun sakat olmasına neden olur.

1. Sonradan Oluşan Engellilikler:

a-) Aşıların zamanında yapılmaması: Doğumdan sonraki ilk yılda verem, çocuk felci aşılarının zamanında yaptırılması gerekir. Aşılar zamanında yaptırılmazsa türlü sakatlıklar ortaya çıkar. Trahom, çocuk felci, romatizma, kalp ve damar hastalıklarının koruyucu, iyileştirici ilaç ve aşıları vardır. Bu aşı ve ilaçların doktor denetiminde verilmesine özen gösterilmelidir.

b-) Kazalar: İş kazaları, tarım kazaları, trafik kazaları, yangınlar, ateşli silahlar belli başlı sakatlık nedenleridir. Trafik kurallarına uyulmama sonucu her yıl ülkemizde çok sayıda trafik kazaları oluyor. Bu kazalarda çok sayıda yurttaşımız ölüyor. Yukarda sayılan her tür kazadan korunmak, ve sakat kalmamak için dikkatli olalım. Kurallara uyalım. Uymayanları uyaralım.

Sakatların iyileştirilmesi: Sakatlık yapan hastalık ve kazalardan sonra hemen önlem alınmalıdır. Özellikle trafik kazalarında ilk yardım çok önemlidir. Kazalardaki ölümlerin yarıdan çoğu ilk yarım saat içinde olur. Kaza sonrası hiç zaman geçirmeden yaralıyı en yakın hastaneye ya da doktora ulaştırmalıdır. Hastanelerde Acil Yardım Servisleri vardır. Bu bölümde günün her saatinde doktor bulunur. Kazaya uğrayanlara ilk tedavileri burada yapılır.

Sakatların Eğitimi: Sakatların eğitimi denilince daha çok özürlü (sakat) çocuklar akla gelir. Yurdumuzda; görmeyen, işitmeyen, hareket edemeyen, zihinsel, ruhsal dengesi bozuk 4.500.000 yurttaşımız var. Bu sayının 1.400.000 kadarı çocuktur. Sakat çocuklarımızdan; görmeyenler için 7, işitmeyenler için 21, ortopedik özürlüler için l okul açılmıştır. Zihinsel ve ruhsal özürlüler ise belirli okullarda özel dershanelerde öğrenim görmektedir.

10-16 Mayıs arası Engelliler Haftasıdır. Engellilik insanlığın ortak sorunu olduğundan, Engelliler Haftası yalnız ülkemizde değil, Birleşmiş Milletlere üye 156 ülkede aynı tarihlerde kutlanır. Hafta boyunca engellilerin sorunları, topluma kazandırılmaları konularında yayınlar, toplantılar ve seminerler düzenlenir. Engellilere yardımcı olma bilinci aşılanmaya çalışılır. Engelli durumuna düşmemek için iş güvenliği önlemleri anlatılır.

Engelliler de yaşamlarını sürdürmek için çalışmak ve gelir sağlamak zorundadırlar. Çünkü çalışmak yaşamı güzelleştirir, insanı mutlu eder, huzur verir. Engellilere acımak, onlara bakarak duygulanmak soruna çözüm getirmez. Engellilerin de yapabileceği işler vardır. Onlara yardımcı olmak adına çalışabilecekleri alanlarda iş vermek gerekir. Toplumun her alanında engellilere saygı göstermek, onları da toplumun bir ferdi olarak kabul edip dışlamamak gerekir. Yasalarımız her yüz işçi çalıştıran işyerinin iki sakat işçi çalıştırması zorunluluğunu getirmiştir. Bütün ülkelerde olduğu gibi yurdumuzda da engelliler korunur. Örneğin ülkemizde çalışan engelliler, gelir vergisini indirimli olarak öderler. Hareketlerini kolaylaştırmak için yurt dışından getirilen araç ve gereçlere gümrük vergisi ödemezler. Çalışan engelliler isterlerse erken emekli olabilirler. Belli toplu taşıma araçlarını ücretsiz kullanırlar. Dolayısıyla onlara yardımcı olmalı, okulda, sokakta gördüğümüz engellilerle alay edilmemelidir. Hiç bir engelliliğin bilerek ve isteyerek olmadığını unutmayalım. Engellilere yolda, geçitlerde, taşıt araçlarında yardımcı olalım. Onları üzmemeye, kırmamaya özen gösterelim. Her normal insanın bir engelli adayı olduğu gerçeğini aklımızdan çıkarmayalım.

Anlamlı paylaşıma tşkler LİDER emeğinize sağlık:f40: :f9: :f9:

4. Engellilere sağlanan kolaylıklar (Pozitif ayrımcılıklar)

Çalışma gücü kaybı oranlarına göre değişen oranlarda gelir vergisi indirimi yapılmaktadır.
    Bazı kentlerde belediyeye ait toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz ya da indirimlii yararlanılabilmektedir.
    Özel GSM operatörleri tarafından indirimleri tarifeler yapılmaktadır.
    THY iç ve dış hat uçuşlarında (en pahalı fiyat üzerinden) %25 indirim yapmaktadır.
    Sosyal Güvence anlamdın, sakatlık oranına bağlı olarak sigorta günü ve pirimi açısından erken emekliye ayrılma hakkına sahiptirler.
    Teorik olarak, kamu binaları, kamuya açık alanlar ve toplu taşıma araçları Engellilerin kullanımına uygun duruma getirilir.
    Devlet Tiyatroları'nda ücretsiz oyun izleyebilirler.

Peki bunlar ne kadar yeterli sizce Lider abim çok hassas bir konuya deyinmişsin..

Teşekkürler..

5. Her zaman söylerim evet bugün sapasağlam ayaktayız sağlamız
    yarına asla garantimiz yok olamazda, o halde bizlerde bir adayız.
    Yurt dışında iken belden aşşağısı felç olan bir komşum oldu emekliydi
    sigorta evine mimar lar gönderdi:
    zorlanmadan ve yardımsız her işini tek başına göreceği şekilde dizayn edildi
    örnek: banyo ya asansör işlevinde taşıyıcı yapıldı
    mutfağı zorlanmadan bulaşığını ve yemeğini yapacak şekilde dizyn edildi, alış veriş merkezlerine çıkışımız yokuştu ona göre şarjlı sandalye temin edildi, vs.
    hitlerden kalma bina girisi arabası ile rahatça gire bileceği şekilde tasarlandı ve uygulandı
    en önemlisi bu uygulama (binaya giriş) hiç kimseyi rahatsız etmedi
    bunları bizdeki sosyal sigortalar yaptı o bayana ve tek kuruş ödetmedi.
    işte bizim sağlık sistemimiz bu şekile geldiğinde inanın engelliler haftası diye bir hafta olmayacak.
    emeklerinize sağlık dostlarım.

6. engelli ama vardığı hedef büyük

MUŞ'un Soğucak köyü ilköğretim okulunda görev yapan görme engelli Mehmet İncesu, azmiyle öğrencilerine örnek olmanın sevincini yaşıyor. Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü'nü bitirdikten sonra, Soğucak köyüne atanan İncesu, öğrencileriyle kurduğu iyi diyalogla dikkat çekiyor. 23 yaşındaki İncesu, hayalindeki mesleği yapmanın mutluluğunu yaşadığını belirterek, zorluklara rağmen yılmadığını ve mücadele ettiğini söyledi. "İnsan zorluklarla karşılaşabilir. Önemli olan bunların üstesinden gelebilmektir" diyen İncesu, şunları kaydetti:

"İnsanların birbirlerini görmesinin fazla bir önemi yoktur. Önemli olan kalp gözünün görmesidir. Zoru başarmak insanın kendi elinde. Ben öğrencilerime bu anlamda en iyi örneği oluşturuyorum. Eğitimimi (Braille) adlı alfabeyle tamamladım. Öğretmenlik görevimi de aynı alfabe yardımıyla sürdürüyorum. İncesu, derste bir öğrencisinin yardımıyla tahtaya yazı yazdırdığını ve meslektaşlarının yardımıyla da ulaşımını sağladığını ifade etti.

Engelli ama azmi büyük

Doğa Okulları, Türkiye Sakatlar Derneği yararına düzenlediği "Hayaller Resimlerle Gerçek Oluyor" kampanyası kapsamında önceki gün Beykoz Doğa Okulu kampüsünde bir etkinlik gerçekleştirdi. Türkiye Sakatlar Derneği Başkanı Şükrü Boyraz, Doğa'lı öğrencilerin yaptığı her resimin, engelli bir öğrencinin okuluna rahat girip çıkmasını sağlayacağını söyledi. Görme engelli milletvekili Lokman Ayva'nın da katıldığı etkinlik Doğa'lı öğrencilerin resim yapmasıyla gerçekleşti. Etkinlikte 20 yaşındaki kolsuz ressam Ayşe Işık'ın ayaklarıyla yaptığı tablo, azim ve yetenekle engellerin aşılabilir olduğunu gösterdi. Yapılan 300 resimin geliri Türkiye Sakatlar Derneği'ne bağışlanmak üzere satışa çıkarıldı. Doğa Okulları Koordinatörü Esra Çabukcan, "300 öğrencimizin tuvallere sallayacağı fırça engellilerin yaşama sarılacağı yol olacak. Dilerim çalışmalarımız engelli bir çocuğumuzun hayata tutunmasını sağlar" dedi.