endişeliyim

'Merak Ettiklerimiz' forumunda Misafir tarafından 22 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu

1. merhabalar ben 39 yaşında 1 çocuk annesi bynım benim sıkıntım oğlumun gözlerini sürekli kaydırması ve bugün kafasınıda gözlerini hangi yöne kaydırıyorsa o yöne eğmesi oldu nedenini tabiki bilemiyorum psikolojikmi gözlerindemi bi rahatsızlık var anlayamadım sizce nedeni nedir oğlum 7 yaşında nerden hangi doktordan başlamam gerekiyor bilemiyorum yardımcı olursanız sevinirim.... saygılar

2. Cevap: endişeliyim

En Kısa Zamanda Mutlaka Göz Hastalıkları Uzmanına başvurmalısınız.

Göz Kayması hakkında bilmeniz gerekenler

Göz kayması olarak da bilinen şaşılık, iki gözün paralel bakmamasıdır. Diğer bir deyişle gözler arasındaki uyumun bozularak farklı yerlere bakıyormuş gibi görünmeleridir.

Sebebleri
    Göz kaslarının uyumlu ve dengeli çalışmasının bozulmasıyla şaşılık ortaya çıkar. Şaşılığın sebepleri tam olarak bilinmese de bazı faktörlerin riski artırdığı bilinmektedir. Bu faktörler..
    Gözlük kullanmayı gerektiren göz kusurları, hamilelikte ve doğum sırasındaki sorunlar, küçük yaşta geçirilen ateşli hastalık ve havaleler, düşme çarpma gibi travmalar, akraba evliliği, akrabalarda göz kayması bulunması.. İleri yaşlarda ortaya çıkan ve çift görmeye neden olan şaşılığın sebepleriyse daha farklıdır.(Nörolojik hastalıklar,beyin hastalıkları, diyabet, travma..)

Tedavi Gereklimidir?
    Göz kaymaları tedavi edilmediğinde ileriye dönük kalıcı görme kaybı (göz tembelliği), derinlik algısı kaybı gelişebilir. Bu yüzden yalancı şaşılıklar ve bazen de çok hafif şaşılıklar haricinde mutlaka tedavi gerekir.