En Faydalı Vitaminler Neler

'Sağlık bilgisi' forumunda Masal tarafından 8 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu

 1. En Yararlı Vitaminler Hakkında Bilgi


  D VİTAMİNİ

  Kemiklerin güçlenmesinde gereklidir. Kalsiyum ve fosforun emiliminde önemlidir. D vitamini eksikliği kemik ve kas güçsüzlüğüne neden olur. D vitaminini destek olarak yutmak yerine mümkünse güneşlenerek kazanmakta fayda var. Bunun için sadece ellerinizi günde 20-30 dakika güneşte tutmanız bile yetiyor.

  Zararlı güneş ışınlarının yoğunlaştığı öğle saatlerinde, özellikle sabah 11.00 ile öğleden sonra 15.00 arasında kalan saatlerde güneşten uzak durun. Arta kalan saatlerde güneş kremi kullanmadan, yani koruyucu sürmeden 30 dakika kadar güneşlenmeniz D vitamini ihtiyacınızı karşılamaya yetecektir.


  C VİTAMİNİ

  Hücreleri dokuları oluşturmak için bağlayarak bedeni bir arada tutan birincil madde olan kolajen oluşumunda rol oynar. Serbest radikallere karşı korur. Dişeti sağlığı için faydalıdır. Enfeksiyonlara karşı direnç oluşturur. Damarların sağlıklı olmasını sağlar. Yaraların iyileşmesinde de yararlıdır.


  E VİTAMİNİ

  Antioksidan etkiye sahiptir. Kalp ve bazı kanser türlerine karşı koruyucudur. Damarları güçlendirir. Cilt için yararlıdır.


  K VİTAMİNİ:

  Kanın pıhtılaşması için gerekli olan protrombinin yapımında rol oynar.


  B12 VİTAMİNİ:

  B12 vitamini alyuvarların oluşumunda folik asitle birlikte çalışarak kansızlığı önler. Sinir sisteminin sağlığı için gereklidir. Ayrıca unutkanlığı önler.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 17 Ocak 2013
Yükleniyor...
- Faydalı Vitaminler Neler Forum Tarih
En Faydalı Vitaminler Sağlık bilgisi 20 Eylül 2012
Saç İçin Faydalı Vitaminler Kişisel Bakım 18 Kasım 2011
Besinler, vücudumuzda nasıl faydalı hâle gelir? Okulistik 25 Ağustos 2015
Eğitim alanında kullanılan faydalı programlar Ders notları 15 Mart 2015