En Faydalı Balık Türü

'Bunları biliyormusunuz' forumunda zamaneanne tarafından 30 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu

 1. En Faydalı Balık Türü Hangisidir


  EnYararlı Balık Türleri


  Balığın protein zenginliği artık herkes tarafından bilinen bir gerçek. Kalp hastalıklarından korunmak, beynin fonksiyonlarının sorunsuz olarak devam etmesini sağlamak ve pek çok hastalıktan korunmak için haftada 2-3 kez balık tüketmemiz neredeyse tüm beslenme uzmanları tarafından tavsiye ediliyor. Tüm balıklar faydalı olsa da,pek çok kaynak, vucut için gerekli omega 3 yağ asitlerinin yüksek miktarda bulunduğu somon, tuna ve yayın balığını gösteriyor.

  Yayın balığı diğer balıklara göre daha az miktarda omega 3 yağ asidi içerse de çok düşük miktarda cıva içerdiği için (milyonda 0.05) özellikle Kuzey Amerika’da en çok tüketilen balık türü.

  Donmuş ya da taze somon balığının 85 gramında 1,1 gram ile 1,9 arasında omega 3 yağ asidi bulunuyor. Aynı miktarda somon vücudun günlük protein ihtiyacının 3′te 1′ini karşılamaya yetiyor. Bunun dışında günlük kalsiyum ihtiyacının %19 – %24′ünü, B-3, B-12 vitaminlerini somondan alabilirsiniz.

  Tuna balığının farklı türleri var ve bazıları yüksek oranda cıva içerdiği için fazla miktarda tüketilmesi özellikle gebelik döneminde ve çocuklar için tavsiye edilmiyor. Cıva yönünden zengin olan tuna türleri haftada 1 kereden fazla tüketilmemeli.
   
Yükleniyor...
- Faydalı Balık Türü Forum Tarih
En Faydalı Balık Yağı Sağlık bilgisi 31 Ağustos 2012
En Faydalı Balık Hangisi Sağlıklı Beslenme ve Diyet 30 Ağustos 2012
Balık yağı cilde faydalı mı? Balık yağının faydaları Şifalı Bitkiler 27 Temmuz 2009
Besinler, vücudumuzda nasıl faydalı hâle gelir? Okulistik 25 Ağustos 2015