En Faydalı Balık Hangisi

'Sağlıklı Beslenme ve Diyet' forumunda Merve tarafından 30 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu

 1. En Faydalı Balıklar

  En Faydalı Balık Türleri

  En faydalı balık, vucut için gerekli omega 3 yağ asitlerinin yüksek miktarda bulunduğu somon , tuna ve yayın balığı nı gösteriyor.

  Somon balığı nın Atlantik somonu, pembe ve kırmızı somon, kral soman gibi farklı türleri var ve tüm bu çeşitleri aynı derecede sağlığa yararlı. Donmuş ya da taze somon balığının 85 gramında 1,1 gram ile 1,9 arasında omega 3 yağ asidi bulunuyor. Aynı miktarda somon vücudun günlük protein ihtiyacının 3′te 1′ini karşılamaya yetiyor. Bunun dışında günlük kalsiyum ihtiyacının %19 – %24′ünü, B-3, B-12 vitaminlerini somondan alabilirsiniz.

  Tuna balığı nın farklı türleri var ve bazıları yüksek oranda cıva içerdiği için fazla miktarda tüketilmesi özellikle gebelik döneminde ve çocuklar için tavsiye edilmiyor. Cıva yönünden zengin olan tuna türleri haftada 1 kereden fazla tüketilmemeli.

  Yayın balığı diğer balıklara göre daha az miktarda omega 3 yağ asidi içerse de çok düşük miktarda cıva içerdiği için (milyonda 0.05) özellikle Kuzey Amerika’da en çok tüketilen balık türü.


  alıntı
   
Yükleniyor...
- Faydalı Balık Hangisi Forum Tarih
En Faydalı Balık Yağı Sağlık bilgisi 31 Ağustos 2012
En Faydalı Balık Türü Bunları biliyormusunuz 30 Ağustos 2012
Balık yağı cilde faydalı mı? Balık yağının faydaları Şifalı Bitkiler 27 Temmuz 2009
Besinler, vücudumuzda nasıl faydalı hâle gelir? Okulistik 25 Ağustos 2015