En Büyük Gezegen Resmi

'Güncel Bilgiler' forumunda Bella tarafından 5 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu

 1. En Büyük Gezegen Hangi Gezegendir,


  Jüpiter


  Güneş Sistemi'nin dış bölgesine girildiğinde, Jüpiter ile karşılaşılır. Bir gaz devi olan Jüpiter, gerek çap ve gerekse kütle açısından, Güneş Sistemi'ndeki en büyük gezegendir. Jüpiter’in kütlesi, yer kütlesinin, yaklaşık 318 katı, Güneş kütlesinin 1/1000 kadardır. Güneş Sistemi'mizdeki diğer bütün gezegenlerin, uyduların, asteroidlerin, kuyrukluyıldızların ve meteorların toplam kütlesinden, 2.5 kat daha büyüktür. Jüpiter, hacim olarak da Dünya’nın 1400 katıdır. Güneş’e yakınlık bakımından ise beşincidir. Dünya’ya göre, 5.2 kat daha Güneş’e uzaktır.

  [​IMG]

  Jüpiter, en güçlü manyetik alana ve en büyük manyetosfere sahiptir. Büyüklük ve çeşitlilik açısından, en zengin uydu sistemini barındırmaktadır. Uydularından oluşan ailesiyle, minik bir Güneş Sistemi'ne benzemektedir. Güneş Sistemi'nin, en büyük gezegen uydusu Ganymede, Jüpiter etrafında dönmektedir. Büyük miktarda hidrojenle, az bir oranda helyumdan oluşmaktadır.

  Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün ile birlikte gaz devleri olarak sınıflandırılmaktadır. Jüpiter'in, küçük kaya çekirdeği, büyüklük olarak kaya yapılı gezegenlerle karşılaştırılabilir. Jüpiter, katı olmadığından; tüm bölümleri, aynı hızla dönmemektedir. Bulutlarının dönüş periyodu; kutuplarda, ekvatordan beş dakika daha uzundur. Jüpiter’in yüzeyinde; katı bir kıta ve sudan bir okyanus bulunmamaktadır.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 7 Aralık 2012
Yükleniyor...
- Büyük Gezegen Resmi Forum Tarih
En Büyük Gezegenin Adı Sözel Dersler 5 Mayıs 2012
En Büyük Gezegen Hangisidir Bunları biliyormusunuz 5 Mayıs 2012
Bilinen En Büyük Gezegen Bunları biliyormusunuz 24 Nisan 2012
Evrenin En Büyük Gezegeni Bunları biliyormusunuz 21 Mayıs 2011