emniyet kemeri kullanmanın önemi

'Bilgi Rehberi' forumunda Dark tarafından 22 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. emniyet kemeri kullanmanın önemi

  Kazalarda ölen sürücüler ve yolcuların önemli bir kısmının, kaza anında emniyet kemeri kullanmadıkları tespit edilmiştir. Uluslar arası araştırma ve tecrübeler göstermiştir ki, emniyet kemeri kullanılması yaralanma riskini ve derecesini ve ölüm sayısını büyük ölçüde azaltmaktadır.

  Kol kasları 25 kilogramın üzerindeki bir güce çok fazla dayanıyor. Ancak bir duvara 50 kilometre hızla çarpma esnasında iki tonu geçen bir etki oluşuyor ve buna engel olmak için 75 kilogram güç gerekiyor. Kollar bunu engelleyemiyor, ancak 2,5-3 tonluk bir etkiye direnebilecek şekilde tasarlanan emniyet kemeri, kol ve bacakların parçalanmasını önleyebiliyor.

  Yapılan araştırmalar, kaza anında en iyi yerin aracın içi olduğunu ortaya koyuyor. Aracın dışına fırlatılma durumunda, ölüm riski 25 kat daha fazla oluyor. Araçtan fırlayan kişi, yumuşak ve yeşil çimlerin üzerine düşmüyor. Fırlama ile kişi aracın ön camına, kaldırıma, başka bir araca çarpabiliyor.

  Dünya çapında yapılan araştırmaların sonuçlarına dayanarak, emniyet kemeri kullanımı % 0’dan % 100’e çıkarılırsa, ölü ve yaralı sayılarında % 47- % 60 arasında bir azalma olacağı sonucuna varılmıştır. Araçlarda yolculuk yapan kişilerin emniyet kemeri kullanmalarını sağlayarak, trafikte ölen ve yaralanma oranlarının büyük ölçüde azaltılabileceğini göstermektedir.

  Ülkemizdeki emniyet kemeri kullanım oranlarının tespiti amacıyla, Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı’na bağlı Trafik Araştırma Merkezi Müdürlüğü’nce Ankara ve Çankırı illerinde şehir içi ve şehir dışı alan çalışmaları yapılmıştır.

  Ayrıca, ülkemizdeki emniyet kemeri kullanım oranları hakkında mukayese yapılabilmesi amacıyla, gelişmiş ülkelerdeki emniyet kemeri kullanım oranları da Trafik Araştırma Merkezi Müdürlüğü’nce, üyesi olduğumuz uluslar arası kuruluş ve örgütlerle yapılan yazışmalar ve internet aracılığı ile yapılan araştırmalar neticesinde temin edilmiştir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 28 Eylül 2013
 2. yazı

  çok sağol
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 28 Eylül 2013
 3. sağol arkadaşım çok iyi not aldımm sayende
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 6 Haziran 2016
 4. Derslerim

  sağol senin sayende iyi not alabilirim.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 28 Eylül 2013
 5. çoooooooooooook saol
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 6 Haziran 2016
 6. sağol senin sayende iyi not alabileceğim
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 6 Haziran 2016
 7. cdc

  cdc

  adam

  saol senin sayende iyi not alabildim...
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 28 Eylül 2013
Yükleniyor...
- emniyet kemeri kullanmanın Forum Tarih
Trafikte Emniyet Kemeri Kullanmanın Amacı Sosyal Konular 1 Aralık 2012
Emniyet Kemeri Kullanmanın Amacı Kısa Bilgiler 12 Aralık 2011
Emniyet Kemeri Kullanmanın Önemi Nedir Güncel Bilgiler 9 Haziran 2011
Emniyet Kemeri Kullanmanın Önemini Anlatan Afiş Çalışması Sosyal Konular 8 Haziran 2011