Ellerimizin Çatlamaması İçin Neler Yapmalıyız?

'Kişisel Bakım' forumunda Yasemin tarafından 20 Ekim 2013 tarihinde açılan konu

1. Soğuk havalarda oldukça sık rastladığımzı sorunlardan birisidir ellerimizin çatlaması soğuktan büyük ölçüde etkilenen ellerimizin sağlığı için dikkat etmemiz gereken bir kaç öneri paylaşmak istiyorum sizlerle.Ellerimizin en hassas olduğu soğuk havalarda onları özenle korumak gerekmektedir bu sandığınız kadar zor değildir.

[IMGALT=http://resim.forumdas.net/upl/uploads/elleriniz-soguktan-catlamasin-24437.jpg]elleriniz-soguktan-catlamasin-24437[/IMGALT]

Soğuk havalarda dışarı çıkmak zorundakalırsanız mutlaka ellerinize eldiven takın.Eldiven elinizi sıcak tutacağı ve soğuktan koruyacağı için ellerinizin çatlamasını önceleyecektir.Ayrıca yatmadan önce ellerinize vazelin sürün. Vazelinin içerisinde çok az miktarda kimyasal olduğu için cildiniz nemlenecek fazla tahriş etmiyecektir ve yumuşacık olacaktır.

Birde bayanların oldukça dikkatsiz oldukları bir konuya deyinmek istiyorum bunu özellikle bende çok sık yapıyorum.Eğer temizlik yapacaksanız eğer mutlaka eldiven kullanmaya özen gösterin.Eldiven ellerinizi deterjanlardan koruyup fazla etkilenmesini önleyecektir. Ve birde cildinizi susuz bırakmayın bol bol su içmeye özen gösterin.Vitamin eksikliği de ellerinizin kuruyup çatlayan ellere neden olur. Bundan kurtulmak içinde meyve ve mevsim sebzelerini bol tüketmeyede özen gösterin.