Elektromanyetik Kirlilik Nedir

'Güncel Bilgiler' forumunda ZeuS tarafından 30 Kasım 2011 tarihinde açılan konu

 1. Elektromanyetik Kirlilik ölçümü
  Elektromanyetik Kirlilik Ne demek,
  Elektromanyetik Kirliliğin tanımı

  Elektromanyetik Kirlilik; Teknolojinin gelişmesi ile günlük yaşamda kullandığımız cihazlar da artıyor.Televizyon,cep telefonu,bilgisayar ve daha sayamadığımız pek çok cihaz..
  Bu cihazların günlük hayatta artan kullanım oranları çeşitli olumsuzluklarında artmasına neden oluyor.Çoğunlukla insan sağlığını olumsuz etkileyen bu etkilerin başında etrafa yayılan elektromanyetik kirliliğin artması başlıca neden olarak gösterilebilir.

  Elektromanyetik kirlilik nedir; yaşadığımız alanlarda bulunan elektrik akımı taşıyan kablolar, radyo frekans dalgaları yayan radyo ve televizyon vericileri, cep telefonu baz istasyonları, yüksek gerilim hatları, trafolar, mikrodalga yayan ev aletleri vb.nin yarattığı, insanın ve diğer canlıların üzerinde bozucu etkiler yaratan elektromanyetik alanlar dır.

  Elektromanyetik kirlilik, çevre ve insan sağlığı üzerinde olumsuz etkilere sebep olan elektrik ve manyetik alan bileşenleri olan dalgaların oluşturduğu alanın limit değerlerinin üzerinde olmasıdır.


  Literatürde buna “elektronik pus” anlamına gelen “electrosmog” bile deniyor. Gözle görülmeyen bu elektromanyetik kirlilik, kimi zaman cep telefonunuzun çalmasıyla televizyonda karlanma yaparak, kimi zaman ise yüksek gerilim hatları yakınında uçan helikopterleri bile düşürerek kendini gösteriyor. 20. yüzyıl ile birlikte doğada da var olan bu manyetik alanlara insan yapımı olanlar da eklenmeye başladı. Bununla birlikte bu etkileri ölçümlemek için sayısız aştırma yapılmaya başlandı.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 1 Aralık 2011
Yükleniyor...
- Elektromanyetik Kirlilik Nedir Forum Tarih
elektromanyetik dalgalar özellikleri ve kullanım alanları Sorun Cevaplayalım 5 Eylül 2011
Elektromanyetik akım ne zaman bulunmuştur? Okulistik 29 Aralık 2010
Elektromanyetik Kuvvet Etüt Merkezi 7 Ocak 2009
Elektromanyetik tehlikeye dikkat! Teknoloji Haberleri 22 Ağustos 2008