Elektrikli Araba Fluence

'Araba Modelleri' forumunda EyLüL tarafından 28 Haziran 2011 tarihinde açılan konu

1. Elektrikli Araba Fluence
    Elektrikli Araba Fluence Hakkında Bilgi

Fransızlar Elektrikli Araba Renaul Fluence için henüz karar verilmediğini açıklayarak kafaları bulandırmıştı bir süre önce.Buna rağmen ,Oyak Renault CEO'su Tarık Tunalıoğlu, Bursa'nın elektrikli Araba konusunda Renault dünyasında önemli bir rol üstleneceğini müjdesini aylar öncesinde vermişti.Fluence 'nin 2011'de üretileceği açıklamıştı .

Bugün için gelinen noktada Oyak Renault CEO'su Tarık Tunalıoğlu bakın Ne diyor:

Oyak Renault Genel Müdürü Tarık Tunalıoğlu "Elektrikli Arabalara şüpheyle bakanlar vardı. Daha önce fuarlarda sergilenen ve konseptten öteye geçmeyen elektrikli otomobiller, bugün artık yola çıkmaya hazır. Paris'te herkes gördü. Bütün firmalar, elektrikli otomobil trenine binecek. Ama trenin sadece arka vagonunda yer bulabilecekler" dedi.

Otomotiv sanayisinde çalışan işçiler Türkiye'nin gururu oldu. Dünya ile kıyaslandığında kısa bir geçmişe sahip olan Türk otomotiv sanayi, 50 yılda büyük yol katetti. Türkiye, Avrupa'nın üretim üssü oldu. Türkiye'deki fabrikalar dünyanın en kaliteli üretim tesisleri, Türkiye'de üretilen Arabalar ise dünyanın en iyi Arabaları seçildi. Otomotiv sanayinin bugünkü seviyeye ulaşmasında en büyük rol ise işçilere ait. Oyak Renault Genel Müdürü Tarık Tunalıoğlu da, otomotiv sanayinde işçilerin oynadığı rolün altını çiziyor. Bursa fabrikasında çalışan işçilere övgüler yağdıran Tunalıoğlu, Türk işçilerin üretim hızında Japonlar'ı yakaladığını söylüyor. Tunalıoğlu, "İşçilerimizle gurur duyuyorum. Saatte 60 adetlik üretim kolay bir iş değil. Üretim hattında bir otomobilin işleminin 1 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanması gerekiyor. Yani yürüyen hatta hızlı olmak gerekiyor. İşçilerimiz bunu başarıyla yapıyor. Bence Türkler dünyanın en hızlı üretimini ve hızın yanı sıra üretimi kaliteli yapan işçileri. Sürat ve kalitede Japonlar'ı yakaladık" dedi. Motor ve vitesin yanı sıra mekanik aksam üreten tek firma olduklarının altını çizen Tunalıoğlu, yerlilik oranının da yüzde 70 olduğunu açıkladı. Tunalıoğlu, "Üretim kapasitemiz 360 bin adet. Motor üretim kapasitemiz ise 450 bin adet. 4 kasa 6 model üretiyoruz. Elektrikli Fluence ile model sayımız 7'ye çıkacak. Japonlar dışında tüm dünyada ve Türkiye'de bu kadar fazla sayıda farklı model üreten az sayıda fabrikadan biriyiz"dedi.

ÜÇ VARDİYA ÜRETİM

2007'den beri 3 vardiyada, günde bin 100 adet üretim yaptıklarını söyleyen Tunalıoğlu, "Kriz öncesinde günde bin 300 adetlik üretime ulaşmıştık. Yani saatte 60 adet otomobil üretiyorduk. Kriz sonrasında bu rakam 48'e kadar düştü. Şimdi ise 53 adete yükseldi" dedi.

40 bin km'de maliyeti yüzde 35 azalıyor

ELEKTRİKLİ bir aracın dizel bir Arabala amorti süresini karşılaştıran Tunalıoğlu, "Elektrikli bir Araba yılda 15 bin km kullanılırsa, dizel otomobilin maliyetiyle kafa kafaya geliyor. Eğer 40 bin km kullanılırsa, maliyeti yüzde 35 daha ucuzluyor" dedi.

Dünyanın dört köşesinde test ediliyor

ELEKTRİKLİ Fluence'ın seri üretiminin 2011'in başında başlayacağını söyleyen Tunalıoğlu, "Laboratuar ortamında yapılan testlerin ardından, şimdi de yol ve iklim şartlarına uygunluğu test ediliyor. Yol testleri dünya yollarında gerçek koşullarda yapılıyor" dedi.