Elektrik olmasaydı nasıl zorluklar yaşardık

'Sorun Cevaplayalım' forumunda By RiZeLi tarafından 26 Eylül 2011 tarihinde açılan konu

1. Elektriklerimiz olmasaydı elektrik bulunmasıydı nasıl zorluklar yaşanırdı

Elektrik olmasa her şey çok farklı olurdu.Belki de insanoğlunun en büyük icadı bu olmuştur.Son yüzyıldaki olağanüstü gelişmelerin temel etkeni elektriktir.

İletişim, haberleşme, ulaşım,sağlık,eğitim; neredeyse bütün alanlara kadar uzanan bir yelpazede etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Bilim elektriğe çok şey borçludur.

Elektriğin belki de en büyük getirisi, boşa giden, verimsiz geçen akşam saatlerini ve geceleri de insanın birşeyler üretebileceği şekle getirmiş olmasıdır.Yapay güneşlerimiz var artık her yerde ve geceler de gündüzler kadar anlamlı.

Elektrik, bir çağı kapatacak kadar tarihe damgasını vurmuş, milyonlarca kıvılcımın kaynağı ve özü olmuştur.

2. Elektrik olmasaydı çok zor bir şekilde yaşardık. Elektrikli aletleri kullanamaz, onlardan faydalanamazdık. Günlük hayatımızda da bir ampul elektriksiz yanmaz ve biz ışıktan da faydalanamaz etrafımızı göremezdik ve meşaleler, yağlı kandiller, mumlardan faydalanırdık ama elektrik var iken niye bu araçlardan faydalanalım ki? Önceden insanlar elektriksizken gaz lambalarını kullanırken yaşayabildiklerine göre bizde yaşayabiliriz. Ama yinede hayatımız çok zor olur. Elektrik yüzyılın en iyi, büyük buluşu. Şimdi diyorsunuz ki bilgisayar ve televizyonda çok büyük buluşlar.Ama şu yönden baksanız dediğimi daha iyi anlarsınız.Bir düşünün bilgisayarın ve de televizyonun çalışmasını sağlayan nedir?Sorunuzun cevabı elektrik.Çünkü elektrik olmasa onlar da çalışmazdı.Yukarıdaki yazdığım yazının konusu elektriksiz hayat çok zorlaşırdı.

(GERÇEK YAZARI BENİM KARDEŞİMİN ÖDEVİ İÇİN YAZDIM)

3. Elektrik olmasaydı çok zor bir şekilde yaşardık. Elektrikli aletleri kullanamaz, onlardan faydalanamazdık. Günlük hayatımızda da biz ışıktan da faydalanamaz etrafımızı göremezdik . Meşaleler, yağlı kandiller, mumlardan faydalanırdık . Düşünün bilgisayarın ve de televizyonun çalışmasını sağlayan nedir?Sorunuzun cevabı elektrik.Çünkü elektrik olmasa onlar da çalışmazdı. Bazı elektrikli mutfak eşyaları, elektrikli süpürgeler ve daha fazlası... Elektrik olmadan hiçbiri çalışmazdı.

4. elektirik olmasaydı insanlar karanlıkta hiçbir şeyi göremezdi o yüzden elektiriğimizi cok iyi kullanmalıyız

5. karşilaştırma yapalim ben ödev yapiyorum ablam bilgiseyaroynuyo annem ütü yapıyor babam gazete okuyor elektrik kesildi hiç bir aleti kullanamayız