elektrik hangi aşamalardan geçerek evimize gelir

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 27 Eylül 2011 tarihinde açılan konu

 1. elektrik hangi aşamalardan geçer

  Elektrik farklı yöntemlerle elde edilebilmektedir. Elde etme yöntemin belirlenmesinde maliyet çevre gibi unsurlar dikkate alınmaktadır. Kömür doğal gaz gibi yakıtlarda yanma sonucunda ortaya çıkan kimyasal enerji yardımıyla soğutucu olarak kullanılan su ısıtarak buharlaşması sağlanmaktadır. Nükleer santrallerde ise soğutucu suyun buharlaştırılması için yakıt olarak kullanılan Uranyum’un bölünmesi sonucunda ortaya çıkan nükleer enerji kullanılmaktadır.

  Değişik yollarla elde edilen enerji sayesinde oluşan buhar türbin adı verilen aygıtın kanatlarına çarparak dönmesini sağlamaktadır.

  Türbinlerin ucunda jeneratör bulunmaktadır. Türbin dönerken beraberinde jeneratör de bulunan çok büyük bir mıknatısı da bir kablo bobini içinde döndürmekte böylece jeneratörlerde elektrik enerjisi oluşmaktadır.

  Santralde elde edilen elektrik kablolar yardımıyla santralın yakınında bulunan ünite transformatörüne getirilmektedir.

  elektrik.

  Elektrik evimize nasıl ulaşır?

  Transformatör elektriğin voltajını (basıncını) 380 kilovolta kadar yükseltmekte böylece elektrik akımı uzak yerlere taşınmaya uygun hale gelmektedir. Voltajı yükseltilmiş elektrik daha sonra “yüksek gerilim hatları” adı verilen iletim hatları yardımıyla çok uzak mesafelere taşınabilmektedir.

  İletken teller aracılığı ile kullanılacağı yere ulaşan elektrik trafo merkezlerine (voltaj indirici istasyonlara) sokularakelektriğin voltajı önce 380 kilovolt’tan 154 kilovolta sonra da 154 kilovolttan 34.5 kilovolta indirilmekte ve yerleşim alanlarına ulaştırılmaktadır.

  Yerleşim alanlarına ulaşan elektrik akımı evlerimize gelmeden önce son olarak dağıtım transformatörleri girmekte ve 34.5 kilovoltluk voltaj bir kez daha düşürülerek 0.4 kilovolta indirilmektedir. Böylece elektrik evlerimizde kullanılabilir hale gelmiş olmaktadır.

  Dağıtım transformatörlerinden çıkan elektrik kablolardan akarak evlerimize ulaşmakta elektrik sayacımızdan geçtikten sonra ampulleri televizyonları fırınları vs. çalıştırmamızı sağlamaktadır.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 21 Ağustos 2014
Yükleniyor...
- elektrik hangi aşamalardan Forum Tarih
Elektrik faturalarının üzerinde hangi bakanlığa ait damga bulunur Etüt Merkezi 23 Eylül 2014
Elektrik akımını en iyi ileten metal hangisidir Kısa Bilgiler 16 Mart 2014
Hangi Çözeltiler Elektrik Akımını İletir Merak Ettiklerimiz 30 Nisan 2012
Elektrik kazalarını engellemek için hangi önlemler alınmalı? Merak Ettiklerimiz 25 Eylül 2011