Elektrik çarpmaları sırasında neler yapılmalıdır

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 6 Ekim 2011 tarihinde açılan konu

1. Elektrik çarpmaları sırasında yapılması gerekenler nelerdir

Elektrik çarpmalarında yapılması gerekenler
    Elektriği kesmek için sigortaları kullanın.
    Kuru tahta, sopa, ip, deri kemer ya da kuru gazete tomarı ile yaralının elektrik teli ile olan ilişkisini kesiniz.
    Lastik tabanlı ayakkabı giyin, kuru bir lastik eldiven takın.
    Elektrik akımını iletmeyecek kuru bir cismin üzerine çıkın.
    Hastayı giysilerinden çekerek bölgeden uzaklaştırın.
    Şuursuz ve soluk almıyorsa, ağızdan ağıza yapay solunum yapınız.
    Şuursuz fakat soluk alıyorsa, şok durumunu önleyin, ayaklarını yukarı kaldırın. Gerekiyorsa kapalı kalp kompresyonu yapınız.
    Şuurlu ve soluk alıyorsa, sakin olarak dinlendiriniz ve bir çay kaşığı yemek sodası ve bir çay kaşığı Tuzu 1/3 Litre Suda eritip, ilk yarım Saat içensinde içiriniz. Kendisine gelince ambulansla hastaneye gönderiniz.
    Varsa yanık tedavisi uygulayınız.

2. Elektriği kesmek için sigortaları kullanın.
    Kuru tahta, sopa, ip, deri kemer ya da kuru gazete tomarı ile yaralının elektrik teli ile olan ilişkisini kesiniz.
    Lastik tabanlı ayakkabı giyin, kuru bir lastik eldiven takın.
    Elektrik akımını iletmeyecek kuru bir cismin üzerine çıkın.
    Hastayı giysilerinden çekerek bölgeden uzaklaştırın.
    Şuursuz ve soluk almıyorsa, ağızdan ağıza yapay solunum yapınız.
    Şuursuz fakat soluk alıyorsa, şok durumunu önleyin, ayaklarını yukarı kaldırın. Gerekiyorsa kapalı kalp kompresyonu yapınız.
    Şuurlu ve soluk alıyorsa, sakin olarak dinlendiriniz ve bir çay kaşığı yemek sodası ve bir çay kaşığı Tuzu 1/3 Litre Suda eritip, ilk yarım Saat içensinde içiriniz. Kendisine gelince ambulansla hastaneye gönderiniz.
    Varsa yanık tedavisi uygulayınız.

3. Elektrik çarpan kişiye nasıl müdahale edilir?

İlkyardım Müdahalesi Üç Aşamadan Oluşur:

1. Elektrik akımı şalterden kesilmelidir; bu yapılamıyorsa kazazedenin çıplak kablo ile teması iletken olmayan bir cisim kullanılarak kesilmelidir.

2. Kaza ortamında hemen kazazedenin soluk yolu, solunum ve kalp atış düzeni kontrol edilmeli ve gerekiyorsa sağlanmalı, bilinç kaybı var ise koma pozisyonu verilmelidir.

3. Yanık varsa bakımı yapılır; kazazede fiziksel ve psikolojik olarak rahatlatılır ve ayağa kaldırılmadan nakli sağlanır. Düşmeye bağlı kırık varsa tespit işleminden sonra nakil gerçekleştirilir.

4. 1. Elektrik akımı şalterden kesilmelidir; bu yapılamıyorsa kazazedenin çıplak kablo ile teması iletken olmayan bir cisim kullanılarak kesilmelidir.

2. Kaza ortamında hemen kazazedenin soluk yolu, solunum ve kalp atış düzeni kontrol edilmeli ve gerekiyorsa sağlanmalı, bilinç kaybı var ise koma pozisyonu verilmelidir.

3. Yanık varsa bakımı yapılır; kazazede fiziksel ve psikolojik olarak rahatlatılır ve ayağa kaldırılmadan nakli sağlanır. Düşmeye bağlı kırık varsa tespit işleminden sonra nakil gerçekleştirilir

4.Varsa bir kuru sopa yada kuru odun ile hastanın elektirik alan yerini vurunuz hasta elektirik çarpmasından kurtulduktan sonra kuru plastik bir eldiven takarak ancak onun yanıda yaklaşabiliriz.Yoksa hastada bulunan elektirik akımı size de geçebilir.sonra soluk alıp almadığına bakılır. eğer almıyosa ağız yoluyla hava verin ,eğer hava alıyosa bacaklarını havaya kaldırın ambulansın (snalubma) gelmesini bekleyin

5. Dediklerini çok beğendim.Sağolun.ÇOK İŞİME YARADI:ÖDEVİMİ YAPTIM!

6. çk işime yardı sağolun ödevimi çok iyi bi sekılde yaptım :D

7. ödevi yaptım cok kolay benim adım umumtcan ulas

8. Ewet çok sağolun cok isime yaradı

9. Nur

Nur

Çocuklar bide ha söylemişsiniz işime yarayacakta yazıp gönderirmisiniz