Elbistan Haritası

'Türkiye Coğrafyası' forumunda Masal tarafından 7 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu

 1. Elbistan Harita Bilgileri


  Kahramanmaraş Elbistan Haritası


  [MAP]Elbistan, Kahramanmaraş, Türkiye[/MAP]


  Kısaca Elbistan: Elbistan, Kahramanmaraş iline bağlı en büyük ilçedir. Akdeniz, İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinin kesiştiği noktada yer alır. Şehir merkezinin nüfusu 90.000 kadardır.Tüm ilçe nüfusu köyleriyle birlikte 135.386'dır. İlçe sınırları Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat Bölümü’nde olup 2547 km² yüz ölçümüne sahiptir.

  Şehir çok yakınından doğan ve ortasından geçen Ceyhan Nehri ile ünlüdür ve çerezlik ayçiçeği üretimi bakımından da Türkiye'de hatırı sayılır bir yere sahiptir ve Elbistan ayçekirdeği olarak ün almaya başlamıştır. Türkiye'nin en büyük şeker fabrikalarından biri olan Elbistan Şeker Fabrikası ile ülke şeker üretimine önemli bir katkı sağlamaktadır.Ayrıca Türkiye'nin en büyük termik santral kompleksine Afşin ilçesiyle ortak bir şekilde sahiptir. Bu santraller Afşin ilçe sınırları içindedir.

  Türkiye'nin 4.büyük ovası Elbistan'da bulunmaktadır.Bu nedenle olsa gerek tarım ve hayvancılık Elbistan'da çok ilerlemiştir. Türkiye'nin en kaliteli etinin Elbistan'dan çıkması da besiciliğin ne kadar ilerlediğinin bir göstergesidir.
   
Yükleniyor...
- Elbistan Haritası Forum Tarih
Elbistan Tava Damak Keyfi 19 Temmuz 2008
Türkiye haritası Marmara Bölgesi’ni gösteren haritaya göre neden daha az ayrıntı içermektedir? Güncel Bilgiler 2 Eylül 2016
Sindirim sistemi kavram haritası Etüt Merkezi 21 Temmuz 2014
Türkiye Bölge Haritası İller Ders notları 17 Nisan 2014