Ekonomik üretime katkı yapan bir öneri

'Sosyal Konular' forumunda Semerkand tarafından 23 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

1. Ülkemiz geniş sulak arazilere ve meralara sahip olduğu için ekonomik üretime katkı yapacak güzel bir öneri düşününce aklıma ilk olarak hayvancılık ve tarım geldi. Yurdumuzda birçok bölgede ne yazık ki ne hayvancılık nede tarım yapılmaktadır. Bu alanları değerlendirmek için devlet desteğinin sağlanması ve girişimci insanların bulunması gerekir.

Bence bu tarım arazileri çiftçilik yapmak isteyen kimselere küçük bedeller karşılığında verilmeli yada devlet belli bir süre burada çalışan, üretim yapan kimselere bedelsiz bu arazileri vermelidir. Boş boş duracağına üretim yapılması ekonomik üretim için önemli bir katkı sağlar.

Hayvancılık için ise devlet desteği olarak belli bir sayıdaki hayvanın bu işi yapacak kimseye bedelsiz olarak verilmesi gerekir. Kişi bu hayvanları üreterek kendine bir sürü kurmalı ve ilerleyen dönemde devlete aldığı kadar koyunu geri vermelidir. (Bu uygulama mevcutmuş yeni öğrendim) Böylece binlerce dönümlük boş arazilerde hayvancılık yaparak ülkemizde et sağlanır, ekonomik katkı sağlanır ve vatandaşın et yemesi sağlanır.
    Üçüncü bir ekonomik katkı yapacak fikir ise biraz geri dönüşüme giriyor. Babam bir çiftçi ve ilaçlama yapmak için aldığı zirai ilaçların ambalajlarını yakarak imha ediyor. Oysa ki onun gibi birçok kişi bu şekilde bu kapları yok ediyor. Bunları bir yerde biriktirip geri dönüşüm tesislerine götürüp satsak köyümüze biraz gelir olabilir. Hem ülke ekonomisine katkı sağlanır hemde biz kazanırız.