Egzersiz Yöntemleri Mekik Çekmek

'Kısa Bilgiler' forumunda EyLüL tarafından 19 Eylül 2012 tarihinde açılan konu

 1. Egzersiz Yöntemleri Mekik


  Egzersiz Yöntemleri Mekik Çekme Hareketleri

  Mekik hareketleri yıllardır fitness programlarının en etkili köşe taşlarından biri olarak yapıla gelmektedir.Taekwondoda ve diğer uzak doğu sporlarında da mekik antrenörler tarafından sık yaptırılan bir eksersiz biçimidir.Ancak mekik hareketi bu etkili konumunu gerçekten hak ediyor mu?

  Mekik hareketi hakikaten karından fırlayan bağırsaklarınızı düzleştiriyor mu (yani göbeğinizi ortadan kaldırabilir mi?) veya belinizdeki gevşek adaleleri kalınlaştırıyor mu?

  Mekik hareketinin bu fonksiyonu olmaz yalnız kuralına uygun yapılırsa bel kaslarının tonusunu sertliğini arttırır.Fiziksel gelişmenizi sağladığı gibi bel kemiğinizi korur ve hareketini mükemmelleştirir.Eğer hatalı yapılırsa mekik hareketi boşuna zaman kaybı olur ve hatta sporcu için zararlı bile olabilir.

  Mekik hareketinin esas amacı karının ve karın kas guruplarının kuvvetlendirilmesidir.Bu kaslar göğüs kemiğinden pelvise doğru giden iki taraftaki çift kas gurubu arka karına ait kaslar ve yine pelvis bölgesindeki 3 tabaka kas gurubudur..

  Mekik hareketi arka bel kemiğiniz için zararlıda olabilir.Özellikle ayaklarınız düzgün uzatılarak ayak parmaklarınız kendinize doğru zorlanarak çekildiği pozisyonlarda mekik hareketini kurallı yapmak gerekir.

  [​IMG]
   
Yükleniyor...
- Egzersiz Yöntemleri Mekik Forum Tarih
Egzersiz Yöntemleri Mekik Çekmek Kişisel Bakım 10 Haziran 2011
En İyi Mobil Egzersiz Uygulamaları Zaman Tüneli 16 Mayıs 2016
Fartlek Nedir? Fartlek Egzersizleri Nasıl Yapılır? Zaman Tüneli 16 Mayıs 2016
Egzersiz yapmanın vücut sağlığı açısından önemi nedir? Bunları biliyormusunuz 11 Şubat 2016