Eğitim ve öğretimin farki

'Soru Cevap' forumunda Misafir tarafından 24 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

1. Öğretmenlerimiz Dünyanın ışığıdır.Bizi eğitir ama önemli olan öğrenmek değil insan olmaktır.İŞTE BİR ÖĞRETMENİN SÖZÜ:BENİM ÖĞRENCİM OKURSA SEVMEM!OKUMAZ CAHİL KALIRSA BİDE İNSAN OLURSA SAYGILI OLURSA SEVERİM.EĞER HER İKİSİ OLURSA DÜNYA BENİMDİR BUNU İYİ BİLİN!EĞİTİM İNSANLIK SAYGILIK DÜRÜSTLÜKTÜR!ÖĞRENİM İSE ÇALIŞKANLIKTIR BOŞUNA DEMEMİŞKER MİLLİ (EĞİTİM)BAKANLIĞI!

2. Cevap: Eğitim ve öğretimin farki

Bu sözcükleri kesin olarak birbirinden ayırmak olanaksızdır. Öğretim, eğitimin bir alt dilimidir. Eğitim yaşam boyu sürer Öğretim, okulda planlı, programlı yürütülür. Eğitim genişliğine bir kavramdır. Öğretim eğitimin alt kesimlerinden biridir. Eğitim zaman ve yer açısından kapsamlı, sürekli ve çok boyutludur.
    Öğretimde zaman ve mekan kadar öğrenci, veli ve öğretmenin beklentisi önemlidir. Öğretim güdümlüdür, planlıdır, programlıdtr,destekldir. Her türlü öğrenme eğitimin sınırları içindedir. Öğrenmeler olumlu ya da olumsuzdur. Her ikisi de toplumun sosyal, politik, ekonomik teknolojik olgularından etkilenir. Her ikisi de yerel, ulusal ve uluslararası özellikler gösterir.