Egemenlik sembollerimiz

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 5 Kasım 2012 tarihinde açılan konu

1. Egemenlik sembollerimiz nelerdir belirtirmisiniz.

Türk milleti özgürce kullandığı oyuyla seçtiği, milletvekilleri ile egemenliğini kullanır. Ülkemiz demokrasi ile yönetildiği için herkes yasalar önünde eşittir. Yere yöneticileri de (Belediye Başkanı - Muhtar) halk seçimle iş başına getirir.Anayasa'da seçimle iş başına gelen yöneticilerin yetkileri yasalarla belirtilmiştir. Halk özgür iradesiyle başarılı bulmadığı yöneticileri (Milletvekili, Belediye Başkanı - Muhtar) bir sonraki yapılacak seçimde değiştirir.
    Demokratik yönetimlerde her birey özgürce düşünme ve düşüncesini ifade etme hakkına sahiptir. Kararlar çoğunluğun görüşüne göre belirlenir. Alınan kararları benimsemeyenlerin hak ve özgürlükleri kısıtlanmaz.Hem kendi hak ve özgürlüklerimize hem de başkalarının hak ve özgürlüklerine saygılı olmalıyız. Hiç bir birey kendi düşüncelerine başkalarının da aynen katılmasını zorunlu göremez.

ULUSAL EGEMENLİK VE BAĞIMSIZLIK SEMBOLLERİ

Her ulusun bağımsız olduğunu gösteren egemenlik sembolleri vardırBu sembollerin en önemlisi bayraktırBayrağımız, milletimizin varlığının ve bağımsızlığının sembolüdürKırmızı rengi hakimiyeti,beyaz rengi ise gücü,adeleti ve temizliği ifade etmektedirBağımsızlık mücadelemiz sırasında bayrağımız ugruna nice şehitler verilmiştir

İstiklal Marşımız da bayrağımız gibi Ulusal Egemenlik sembollerindendir.Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılan marşımız, 1921 yılında TBMM'de oy çokluğuyla milli marş olarak kabul edilmiştir.Akif,yazdığı marşla ilgili olarak;'Onu milletime ve kahraman ordumuza hediye ettim.Zaten o milletin esiridir,milletin malıdır.Ben yalnız ğördüğümü yazdım'' demiştir

Devletçe bastırılan paralar,TC Anayasası ve Cumhurbaşkanlığı Forsu da egemenlik sembollerindendir