ege bölgesinde fındık yetişirmi

'Soru Cevap' forumunda Gazel tarafından 15 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Ticari değeri yüksek olan fındık Türkiye'de Giresun, Ordu, Trabzon illerinde tek tarım tipi (monokültür) olarak yapılır. Üretilen fındıkların %80'i Karadeniz Bölgesi'nden sağlanır. Karadeniz Bölgesi'nden başka Marmara Bölgesi'nde de yetiştirilir. Türkiye, Dünya fındık üretiminde ilk sırada yer alır. Dünya fındık üretiminin %62-65 kadarını karşılar. Türkiye fındık üretim alanları üç ana guruba ayrılır.

  I. Standart bölge: Giresun, Ordu, Trabzon, Rize, Artvin. Eski fındık yetişme alanlarıdır. Bu alanlarda fındık ocakları yaşlı, verim düşük, yıllık üretim değişimleri fazladır.

  II. Standart bölge: Sakarya, Düzce, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Kocaeli. Daha genç, derin topraklı, tekniğine uygun dikilmiş fındık bahçeleri yer alır. Verim yüksektir.

  III. Çerezlik bölge: Yukarıda sayılan standart alanın dışındaki illerimizde kapsar. Üretim ve verim fazla değildir, yakın çevresinde tüketilir, istatistiklere dahil edilmez.

  Dünyanın en büyük fındık alımı yapan şirketleri, üretimin Türkiye'nin tekelinden çıkması ve daha ucuza fındık temini için, Arjantin, Gürcistan, Ermenistan gibi ülkelerde fındık yetiştirilmesine teşvik ve araştırma yapmaktadır.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 3 Temmuz 2014
 2. bilmem yetişiyormu arkadaşlar
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 3 Temmuz 2014
Yükleniyor...
- bölgesinde fındık yetişirmi Forum Tarih
Böbrek Taşları Böbreğin Hangi Bölgesinde Oluşur Hastalıklar 1 Ekim 2013
Marmara Bölgesindeki Meslekler Nelerdir Sosyal Konular 21 Ocak 2013
Ege bölgesinde bulunan bitki türleri nelerdir? Merak Ettiklerimiz 6 Aralık 2012
ege bölgesindeki akarsular Sorun Cevaplayalım 5 Kasım 2012