Edwin Smith Papirüsü nedir

'Ders notları' forumunda Sitem tarafından 14 Eylül 2011 tarihinde açılan konu

 1. Edwin Smith Papirüsü nedir
  Edwin Smith Papirüsü içeriği nedir
  Edwin Smith Papirüsü hakkında bilgi
  dünyanın en eski cerrahi dökümanı

  Edwin Smith Papirüsü

  [​IMG]

  Edwin Smith Papirüsü dünyanın en eski cerrahi dokümanı olup M.Ö.16.yüzyıla aittir. Hiyeroglif sistemi ile yazılmıştır.

  Mısırbilimci Edwin Smith el yazmasını Luxor’da Mustafa Aga adında bir takasçıdan almış, daha sonra metnin önemini fark edip çeviri üzerinde çalışmıştır. Ancak ölene kadar(1906) yayınlamamış, daha sonra papirüs kızı tarafından New-York Tarih Topluluğuna bağışlanmıştır.1930 yılında çevirisi tamamlanmış ve Metropolitan Sanat Müzesi’nde( Manhattan – New York ) sergilenmeye başlamıştır.

  İçerik

  Papirüs her birinin fizik muayene, tedavi ve prognozunun açıklandığı 48 travmatik yaralanma vakası içermektedir. Metinde gördüğümüz cerrahi prosedürler genelde akılcı olup yalnızca bir vakada antik mısır inancına dayanan büyüler içermektedir(9 nolu vaka: Frontal kemik travması). Metin kafa travmalarıyla başlayıp boyun, kol ve gövde yaralanmalarının tedavileriyle devam etmektedir. Prosedürler incelendiğinde açık yaraların tedavisinde dikişin, enfeksiyonlarda çoğunlukla bal ve küflü ekmeğin içinde bulunduğu karışımların, kanamaları durdurmak için ise çiğ etin kullanıldığı görülmektedir. Günümüz tedavilerine benzer olarak özellikle boyun ve spinal kord travmalarında hareketsizleştirmeye büyük önem verilmiştir.

  Bunların dışında papirüs beyin ve iç organların anatomik yapısıyla ilgili ilk bilinen tanımlamaları yapmış ancak bunların fonksiyonları antik mısır tarihi boyunca hep bir gizem olarak kalmıştır.
   
Yükleniyor...
- Edwin Smith Papirüsü Forum Tarih
Aerosmith Kimdir, Resimleri Biyografi 10 Eylül 2012
Will Smith Kimdir, Resimleri Biyografi 31 Temmuz 2012
Grace Cossington Smith Google Logosu Teknik Yardım 21 Nisan 2012
Grace Cossington Smith Biography Short Biyografi 21 Nisan 2012