Edinilmiş Mallara Eklenecek Değerler Nelerdir?

'Sosyal Konular' forumunda EyLüL tarafından 11 Ocak 2013 tarihinde açılan konu

 1. Edinilmiş Mallara Eklenecek Değerler  Eşlerden birinin mal rejimini sona ermesinden önceki bir yıl içerisinde , diğer eşin rıazası olmadan olağan hediyeler dışında yaptığı karşılıksız kazandırmalar..

  Bir eşin, mal rejiminin devamı süresince, diğer eşin katılma alacağını azaltmak kastıyla yaptığı devirler.
  Kişisel mallar ile edinilmiş malar arasında denkleştirme yapıldıktan sonra kalan miktar eşler arasında eşit paylaştırılır.Ancak zina veya hayata kast nedeni ile boşanma durumunda yargıç,kusurlu eşin artık değerdeki pay oranının hakkaniyete uygun olarak azaltılmasına veya kaldırılmasına karar verebilir.

  Mal rejimi tasfiyesi sonunda kalan artık değer bir alacak hakkıdır.Naktidir.Bu alacak hakkının tespitinden sonra bunun hangi yontemle tahsil edileceğine ilişkin ayrıca bir kural belirtilmemiştir.

  Kişisel ve karşılıksız edinilen mallar dışında kalan bir ev sohbet konusudur.Örneğin değeri 100 birim olsun.Kadının bu evin edinilmesinde 50 birim katkısı tespit edilsin.Bu durumu ile alacağı 50 birimdir.

  Bu 50 birimin tespiti ile yargılama tamamlanacaktır.

  Eve kimin ihtiyacı var tartışması yargılamada yapılamaz.Alacaklı eş bu miktar alacağı için diğer eşin sahip olduğu tüm malvarlığına giderek tahsil edebilir ve eğer tahsil için tek olanak olarak ev varsa genel hükümlere göre satış sonrasında elde edilen gelirden alacağını tahsil edecektir.
   
Yükleniyor...
- Edinilmiş Mallara Eklenecek Forum Tarih
Edinilmiş mallar nelerdir Sosyal Konular 24 Şubat 2011
Evlat Edinilmiş Çocuk Bebek Bakımı 20 Temmuz 2008
dünyada kalitenin arttırılması için mallara standart uygulanmasını başlatan kimdir Sorun Cevaplayalım 28 Şubat 2012
mallara standart uygulanmasını kim başlattı Sorun Cevaplayalım 28 Şubat 2012