Ebeveyn Olmaya Beş Adım

'Bebek Bakımı' forumunda Ezlem tarafından 16 Nisan 2008 tarihinde açılan konu

1. Adım 1: İyi Arkadaş, iyi eş iyi aile olabilmek
    Sevgi dolu bir ilişki; çocuğunuzla paylaşacağınız ve onun en çok ihtiyaç duyacağı şey bu. Para, düzen, işiniz ve çocuğun hayatınızda yapacağı diğer tüm değişiklikler bundan sonra gelecek. Çocuğunuza karşı taşıdığınız en büyük sorumluluk ona sevgi dolu bir aile ortamı sunabilme ve onunla iyi bir arkadaşlık kurabilmenizdir.

Adım 2: Kendinizi daha iyi tanımalı ve kendinizi daha fazla sevmelisinizÖncelikle kendinizi tanımalı, kendinizi sevmeli ve bu hayat yolculuğunda artık başka birine yardım etme ve yol gösterme işine hazır olduğunuzu hissetmelisiniz. En önemlisi de yeni bir hayat arkadaşı ile paylaşacağınız o sevgiyi içinizde duymalısınız.

Adım 3: Finansal durumunuz elverişli mi?Çocuklarımıza eşyaları değil, kendimizi ve sevgimizi sunmalıyız. Bir çocuk sahibi olabilmek ve onu büyütebilmek için finansal durumunuzun iyi olması gerekmekle birlikte, acil durumlar için yeteri kadar sevgiye sahip miyiz? Lüks bir ev, iki Cherokee jeep ve bir yat her acil durumda işe yaramayabilir.

Adım 4: Espri anlayışınız
    En önemli şey; çocuğunuz kedini diş macunu veya jöleye buladığında, aynanıza rujunuzla yazılar yazdığında, halılarınıza, koltuk takımlarınıza yepyeni desenler
    eklediğinde buna gülebilmektir. İnanın böyle durumlarla sık karşılaşacaksınız ve böyle zamanlarda espri anlayışınız dışında hiç bir şey size yardım edemez.

Adım 5: Dört evetiniz varsa artık hazırsınız!
    Yu karıdaki dört yaklaşıma da tamam cevabı veriyor başınıza gelecekleri varoluşun değişmez kuralları olarak görebiliyorsanız, beklemenize gerek yok. “Just do it!* Tüm bunları sizinle paylaştıktan sonra siz kendinizi hazır hissetmeseniz bile biz iyi bir anne baba olacağınıza inanıyoruz. Zaten hiç tecrübe etmediğiniz bir şey için hazır olup olmadığınızı nasıl bilebilirsiniz ki? İnanın bunu bilmeniz için denemeniz gerekli.

2. güzel bir paylaşım ezlem emeğine sağlık teşekkürler :f9:
    bende bahsettiğin özelliklere sahip bir ebebeyin olduğumu düşünüyorum
    çevremdeki aileleri gördükce kendime daha çok güveniyorum ve hep daha iyi olabilmek için çaba sarf ediyorum :f63:

3. Paylaşım için teşekkürler Ezlem.Bir ebeveyn olarak tavsiyem,yeni olacakların mutlaka bu beş adımı okuması :f40:

4. Paylaşım içn tşkler EZLEM emeğine sağlık :f40: yeni ebeveyn olacaklar mutlaka bu 5 adımı uygulamalı :f9:

5. emeğine yüreğine sağlık EZLEM:f118: çok güzel bir konuya değinmişsin.
    Dr.Thomas Gordon'un "ETKİLİ ANABABA EĞİTİMİ" aile iletişim dili adlı kitabını okudum. çok beğendim. çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmek isteyen tüm anne babalar için hazırlanmış. kitabın içeriği kısaca şöyle:
    "Etkili Anababa eğitimi", anababaları ve çocukları biraraya getiren, anabalara çocuklarının sevecen, mutlu, sağlıklı olmalarına ve olgunlaşmalarına nasıl yardım edeceklerini gösteren, işlerliği kanıtlanmış bir yöntemdir.Anababalar buradan öğrendikleri ile şu sonuçları elde ederler:

Daha az kavga, daha az öfke nöbeti ve yalanlar
    Daha sıcak duygular, daha yakın ilişkiler
    Kabul edilen ve uyulan kurallar
    Daha sorumlu çocuklar
    Baskıcı ve paspas olmayan anababalar
    Anababa ve çocuklar arasında gerçek arkadaşlık ve saygı

6. Çok önemli ve güzel bir konuya değinmişsin arkadaşım bende 4. özellik yani espri özelliği yok ama yinede kendime iyi bir anne diyebilirim... kızımı tanıyan herkes böyle söylediğine göre evet biz iyi bir ebeveyniz :f106:

7. Emeğine sağlık Ezlem Paylaşım için teşekkürler.

8. Zaman gösterecek nasıl bir ebeveyn olduğumuzu en azından ben öyle düşünüyorum:f20:

Emeğine sağlık Ezlem

9. Paylaşım için teşekkürler bide evhamlı olunmasın fazla yahuu :)

10. İyi oldugum söylenir ama bence; Oglum' a sormanız gerek dermişim :f106: :f106:

Şaka bir yana çok güzel bir konu ve bu 5 adım çok önemli..

Ellerinize saglık Ezlem :f9: :f9:

11. paylaşıma tşk herkez alması gereken dersi almıştır umarım