E-Karne Nedir? Elektronik Karne Hangi Yeniliklerle Geliyor ?

'Haberler' forumunda EyLüL tarafından 16 Haziran 2011 tarihinde açılan konu

1. E Karne Sorgulama

Milli eğitim bakanlığı karne sistemnde yeni bir döneme girdi. Artık karneler bilgisayarda hazırlanıp yazıcıdan çıktı olarak öğrencilere sunulacak. Önümüzdeki cuma günü, yeni karneler elektronik ortamlarda hazırlanıp yazıcı çıktısı şeklinde öğrencilere verilecek.

Yalnız karnelerin çıktıları normal yazıcı kağıdından biraz daha farklı olacagı umuluyor. Zira Milli Eğitim Bakanlığı 18 milyon karne kağıdını okulların tamamına gönderdi bile. Önceleri, karneler Milli Eğitim Vakfı tarafından okullara satılıyor ve okullar da bu parayı velilerinden tahsil ediyordu. Ancak, E- karne sayesinde velilerden karne parası istemek sona erdi...

E- Karnede Ne Gibi Yenilikler Var:
    Artık öğrenciler çoğumuzun zamanında yaptıgı gibi karne üzerinde oynayamayacak. Çünkü velilere okul tarafından verilecek olan ve T.C numarası ile ilişkilendirilmiş bir şifreyle, istedikleri zaman çocuklarının notlarına ulaşabilme imkanı verilecek.
    Ayrıca Milli Eğitimin sayfasında önceki yıllara ait notlar da görülebilecek.Karnelerde öğrencilerin notlarıyla birlikte o dönem içinde kaç kitap okudukları da yeralıcak. 1inci 2nci ve 3üncü sınıf öğrencilere ise numara yerine, “başarılı”, “oldukça başarılı” gibi pedagojik kritirlere uygun performans notları verilecek. Üst sınıflar içinse, özellikle Seviye Belirleme Sınavı ve ÖSS’yi etkileyeceği düşünülerek 5 üzerinden not değerlendirmesiyle birlikte yüzlük not da yazılacak. Örneğin 100 üzerinden 100 alarak 5 almış bir öğrenciyle, 85’le 5 alan bir öğrencinin değerlendirmesi daha doğru yapılmış olacak.

Ehhhh bu cuma mevcut öğrenciler e-karneye merhaba derken hem onlar için hem de bizler için eski karneler artık bir anı oluyor.

E- Karneler bakmak için bu adresi kullanabilirsiniz:

Elektronik Asistan Karnesine Giris