Dünyanın En Saygın İnsanları Öğretmenler

'Güncel Bilgiler' forumunda NURDİN tarafından 21 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

1. [​IMG]

Harf devrimini yapan Mustafa Kemal Atatürk’ümüz yeni harflerin öğretilmesi için yazı tahtasının başına geçti. Milletimize yeni harfleri öğretmek için canla başla çalışmaya başlamıştı. Bakanlar Kurulu 11 Kasım 1928 günü yaptığı bir toplantıda Atamıza “Millet Mektepleri Baş Öğretmenliği” unvanını kabul edişlerinin 78.yılındayız.24 Kasım Atatürk’ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği gündür.Bu gün “ÖĞRETMENLER GÜNÜ” olarak kutlanıp, anılmaktadır.
    Atatürk “En önemli ve verimli görevlerimiz öğretim ve eğitim işleridir. Bu işlerde ne yapıp, yapıp başarıya ulaşmamız gerektir. Bir ulusun gerçek kurtuluşu ancak bu yoldadır.”diyerek öğretmenlere verilecek önemi çok iyi anlatmıştır.
    Öğretmenlik kutsal bir meslektir. Gerçeği, daima gerçeği, yeniliği, gelişmeyi ve bilimi anlatır. Yeteneklerimizin gelişmesine yardımcı olur. Doğruluk, dürüstlük ve yardımseverlik gibi evrensel değerlere ulaşmamızı sağlar. Bize anne olur, baba olur, kardeş ve arkadaş olurlar. “Eğitim şart!” cümlesini hep duyar ve söyleriz. Doğrularla yanlışların iç içe girdiği gündelik yaşamımızdaki (informal) eğitim bir yana, biçimsel (formal) eğitimi veren İlköğretimden üniversiteye, akademilere varana dek öğretmenlerdir. Toplumun 4 temel direğini ise eğitim, güvenlik, adalet ve sağlık oluşturur. Bunların tümü birbirine bağlı olmakla birlikte subayları-polisleri, yargıçları-savcı-avukatları ve hekimleri eğitim yetiştirir; öğretmenler yetiştirir.
    Her yıl 24 Kasımlarda , ortalık bir yangın alanına döner; herkes konuşur,Öğretmenleri sorunları anlatılır,çözüm sözleri verilir. Sonra bir yıl boyunca Öğretmen yine unutulur.Anımsanmaz..
    Her türlü eğitimi uygulayan her kademedeki öğretmenlerdir! Eğitim olmazsa, öğretmenlerin iyi yetiştirdiği bireyler ve toplum olmazsa yanlış tedavilere, sağlık sektöründe sömürülmeye, trafikte sevdiklerinizi kaybetmeye, hırsızlığa, soyguna, kapkaça, eksik ve yanlış adalete, teröre, suç oranlarının artmasına ve toplumu içinden çürüten her türlü olumsuzluğa devam edilecektir. İyi eğitilmiş bir toplumda ise başta güvenlik, adalet ve sağlık sorunları olmak üzere bütün toplumsal sorunlar yok denecek kadar azalır.
    Toplumu yetiştiren öğretmenleri yetiştirenler de yine öğretmenlerdir! Eğitimi veren, uygulayan öğretmenlerin sorunları çözülmeden dünyanın en iyi eğitim sistemini de getirseniz hiçbir sorunu çözemeziniz.. Öğretmenlerin ekonomik durumunun iyileştirilmesi, eğitim-öğretimin hak ettiği saygınlığı kazanmasına da büyük katkı sağlayacaktır. Her kademedeki öğretmenlerin bu gün en temel sorunu ekonomiktir. Ülkelerdeki ortalama yıllık öğretmen maaşları incelendiğinde en düşük olan ülkelerden biride Türkiye’dir.
    Atatürk Döneminde Öğretmenlerin Ekonomik Durumu incelendiğinde 1923 yılında Cumhuriyetin ilk yıllarındaki kıt imkanlara rağmen , bir aylık ortalama öğretmen maaşıyla 25 Cumhuriyet altını alınabilirken 2006 yılında yalnızca 5 Cumhuriyet altını alınabilmektedir.
    Son yarım yüzyıldır Türkiye’deki eğitim, ulusalcı kimlikten uzaklaştırılmıştır. Taklitçilik sosyal yapımıza uysun-uymasın uygulanır olmuştur.Türlü sorunlarla adeta boğuşan Cumhuriyet öğretmeni, eğitim sistemindeki yozlaşma, mesleki yaşamındaki adaletsizlikler,siyasal kadrolaşmalar, komik ücret ve maaş politikaları sonucu kimliğini yitirme noktasına getirilmiştir..
    Olumsuzluklara karşın, Başöğretmen Gazi Kemal’in Laik demokratik Cumhuriyete inanmış saygın öğretmenlerinin, aydınlanma meşalesini söndürmeyeceklerine, bağımsızlık bayrağını indirmeyeceklerine olan inancımız tamdır
    Bu duygularla , “Öğretmenler günü” nü kutluyor, bize yol, yön, ışık olan Dünyanın en saygın insanları olan siz öğretmenlerimizin önünde saygı ile eğiliyoruz.

Ali Ekber Tunçdemir

2. güzel paylaşim eline sağlık

3. Öğretmenler günü” nü kutluyor, bize yol, yön, ışık olan Dünyanın en saygın insanları olan siz öğretmenlerimizin önünde saygı ile eğiliyoruz.

bu manidar paylaşımına teşekkürler nurdin dostum günün üyeliğini kutlarım

4. Anlamlı paylaşım için teşekkürler Nurdin.

Bu vesile ile tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutlarım.

NURDİN bunu beğendi.

5. Tüm Öğretmenlerimizin Öğretmenler günü kutlu olsun
    :f91::f91::f91:

Teşekkürler Nurdin

6. bütün öğretmenlerin öğretmenler günü kutlu olsun

7. Atatürk Döneminde Öğretmenlerin Ekonomik Durumu incelendiğinde 1923 yılında Cumhuriyetin ilk yıllarındaki kıt imkanlara rağmen , bir aylık ortalama öğretmen maaşıyla 25 Cumhuriyet altını alınabilirken 2006 yılında yalnızca 5 Cumhuriyet altını alınabilmektedir. bence bunu haketmiyolar çünkü onlara çoğu şey bedava yada yarı fiyatına

8. Dünyanın en kutsal mesleğine sahip olan tüm öğretmenlerimizin,
    Öğretmenler Günü Kutlu olsun...
    :):f91:

9. elina sağlık Nurdin abi:f118::f118:

10. Öğretmen sıfatını layıkıyla taşıyan tüm öğretmenlerin öğretmenler gününü yürekten kutluyorum :f118: :f118: