Dünyanın En Genç Profesörü

'Haberler' forumunda Kubra tarafından 3 Mayıs 2008 tarihinde açılan konu

1. 8 aylıkken okumaya başlayan, 10 yaşında üniversiteden mezun olan, 14 yaşında doktorasını bitiren Alia Sabur, şu an 19 yaşında ve Güney Kore’de profesör sıfatıyla ders vermeye hazırlanıyor
    Okuma yazmaya başladığında 8 aylıktı... Yani bebeklerin daha yeni agu demeye başladığı dönemlerde...
    1999 yılında, henüz 10 yaşındayken ABD’deki New York State Üniversitesi’nin Uygulamalı Matematik Bölümü’nden mezun oldu. 2003 yılında, yani daha 14 yaşındayken Drexel Üniversitesi Malzeme Mühendisliği Bölümü’nde doktorasını tamamladı. Artık basında adı “dâhi kız” olarak anılmaya başlamıştı.

Klarnet ustası
    İran asıllı ABD vatandaşı Alia Sabur, şimdi yeni bir rekora imza atıyor: Dünyanın en genç profesörü oluyor. Sabur, Güney Kore’nin Konkuk Üniversitesi’nde gelecek ay profesör sıfatıyla ders vermeye başlayacak. Böylece dünyada bu unvanı hak eden en genç kişi olacak.
    “Dâhi kız” Sabur, aynı zamanda müzik ve spor tutkunu da... Ve bu tutkularında da çok başarılı. Öyle ki henüz 11 yaşındayken solo klarnetçi olarak bir senfoni orkestrasıyla beraber konser vermiş. Ayrıca tekvandoda da siyah kuşak sahibi. Sabur, “yapmak istediği her şey konusunda kendisini cesaretlendiren ve destek veren” ailesinin de başarısında büyük pay sahibi olduğunu söylüyor.

IQ testi onu aşıyor
    Konkuk Üniversitesi yetkilileri, başarısının sırrını “merak” olarak açıklayan Sabur’un zekâsını ölçmek için IQ testinin yetersiz olduğunu söylüyor.
    Sabur’un zekâsını yansıtacak bir kategori olmadığını belirten ‘meslektaşları’ onun önümüzdeki yıllarda çok önemli buluşlara imza atacağına inandıklarını anlatıyorlar.
    not:alıntıdr

2. Dahi kız' mı desem profesörmü bilemedim ama kendisini kutlar başarılarının devamını dilerim.. Kübra sanada bu ilginç konuyu bizimle paylaştığın için çok teşekkür ederim...

3. Maaşallah demek gerekiyor birde resmini koysaydın Kübra merak ettim şu kızı:f63:

Paylaşımın için teşekkürler:f40:

4. ilginç bilgileri paylaştığın için tşk ler KÜBRA:f118:

5. Anaaaa ne yedirmişler acaba bu çocuga benimkilere yedirsem..:)

Tabi bu işin şakası tamam güzel çok zeki bir çok başarıyada imzasını atmış..

Fakat çocukluğunu ne zaman yaşamış...?:f20:

Teşekkürler kübra ..

6. Çok ilginç bir haber hayretler içindeyim böyle birşeyin olma ihtimali çok düşük olduğu için bende inanmakta zorlanıyorum haklı olarak :f20:

7. Valla ben de çok şaşırdım..:f73: Ama onun gibi de olmak istemezdim..:f106:

Teşekkürler arkadaşım..:f40:

8. Çok ilginç ve inanılmaz
    Doğru ise helal olsun başarıları daim olsun.
    Paylaşım için teşekkürler.

9. merak edenler için Alia Sabur'un resmi:

10. gerçekten çok ilginç bir olay inanması çok güç 8 aylık ve okuma yazma nasıl olmuş bu böyle:f20:

teşekkürler çağla ilginç paylaşım için emeğine sağlık :f9: :f9:

11. Valla gerçektende çok ilginç analar ne dahiler doğuruyor bizede :) demek düşüyor

Paylaşım için tşkler KÜBRA :) :)

12. [grade="FF0000 FF6347 008000 4B0082 FF1493"][glint] Helal olsun demeki Olunca Oluyor, Bilgi ve paylaşım için Teşekürler [/glint][/grade] :) :f118:

13. gazetede okumuştum bu haberi, dahi demek yerinde olur sanırım..
    paylaştığın için teşekkürler kubra :f40:

14. bu belki milyarda bir çocukta olcak birşey ve çok ağır bir sorumluluk ben genede normal çocuklarımdan çok memnunum ya paylaşıma tşk

15. Paylaşım için teşekkürler
    ama banada pek inandırıcı gelmedi düşünsenize 8 aylıkken bir bebeğin büyük bir insan gibi konuştuğunu benim kız konuşsaydı ben herhalde o anda ya bayılır ya ölürdüm..:f106: :f106: