Dünyanın Doğal Harikaları

'Resimler' forumunda ZeuS tarafından 17 Haziran 2011 tarihinde açılan konu


 1. Dünyanın Doğal Harikaları Nelerdir,


  Dünyanın Doğal Harikaları
  Amazonlar

  Yaklaşık 7 milyon kilometre kare alana yayılan Amazon Ormanları, tüm dünyadaki tropikal ormanların yarısından fazlasını oluşturuyor. Amazon Ormanları, Brezilya, Bolivya, Ekvador, Fransız Guyanası, Guyana, Kolombiya, Peru, Surinam ve Venezuela boyunca uzanıyor.

  [​IMG]

  Büyük Kanyon

  ABD’nin en bilinen doğa alanı olan Büyük Kanyon (Grand Canyon) 1200 metre derinliğinde ve 12 bin metre uzunluğunda…Büyük Kanyon 6 milyon yılda oluştu.

  [​IMG]
  [​IMG]

  Büyük Kanyon, bir çok renge sahip; Kolorado Nehri çevresinde bulunan bir kanyondur. Büyük Kanyon Ulusal Parkı içinde bulunur ve bu Amerika’daki ilk ulusal parklardan biridir. Theodore Roosevelt Büyük Kanyon’un büyük bir hayranıydı ve bir çok kez avlanmak ve sehir için burayı ziyaret etmişti.


  Kanyon, Colorado Irmağı’nın kanalı milyonlarca yılda yarmasıyla oluşmuştur. 466 kilometre uzunluğunda ve 400 metre ila 2.4 kilometre genişliği arasında değişmektedir. Derinlik açısından da 1600 metreye kadar ulaşır. Bu kesiklerde Dünya’nın 2 milyar yıllık tarihi gözükebilmektedir.

  Büyük Kanyon bir Avrupalı tarafından farkedilmesi ilk kez 1540 yılında; İspanyol Garcia Lopez de Cardenas tarafından olmuştur. İlk bilimsel araştırma ise John Wesley Powell eşliğinde 1869′da gerçekleşmiştir. Kızılderililer ise kanyonun duvarlarında yerleşim birimleri kurmuşlardır.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 9 Ocak 2014
Yükleniyor...
- Dünyanın Doğal Harikaları Forum Tarih
Dünyanın Doğal Kaynakları Kısa Bilgiler 17 Haziran 2011
Dünyanın en ince telefonu Huawei P6-U06 Teknoloji Haberleri 17 Mayıs 2016
Dünyanın ilk 84 inç’lik ultra HD televizyonu Teknoloji Haberleri 17 Mayıs 2016
Dünyanın en ucuz tableti Teknoloji Haberleri 17 Mayıs 2016