dünyadaki ülkelerin sayısı

'Bilgi Rehberi' forumunda Misafir tarafından 3 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dünyada kaç ülke vardır?

  Bugün dünyada kaç ülke var sorusuna tek bir cevap vermek mümkün değildir.

  Dünya üzerinde bağımsız olan ve bayrakları uluslararası arenada tanınan devlet sayısı 223'tür.Dünyanın en büyük ve en geniş teşkilatı olan Birleşmiş Milletler’e göre, günümüzde B.M’ye üye ülke sayısı 171'e ulaşmıştır. Andorra, Tayvan, Kribati, Kuzey ve Güney Kore, Liechtenstein, Monako, Nauru, San Marino, İsviçre, Tongo, Tuvalu ve Vatikan dışındaki dünya'daki bütün ülkeler Birleşmiş Milletler'in üyesidir. Buna göre dünyada bulunan ülke sayısı 184’dür. Dünya’daki ülke sayısı ülkelere göre de farklı sayılar içermektedir.

  Dünya ülke sayısı A.B.D ve Fransa’ya göre 190, Rusya’ya göre 172, İsviçre’ye göre 194’dür. Telefon şirketlerinde 182 uluslar arası kod bulunmaktadır. Dünya PTT ağına üye ülke sayısı 185’dir.FIFA’nın üye sayısına göre dünyada 208 ülke bulunuyor.

  A.B.D’nin, dünyada 190 ülkenin var olduğunu söylemesine rağmen, Coca-Cola’nın satış listelerindeki ülke sayısı 195’i buluyor. Bunun farklılık, A.B.D’nin kendine düşman gördüğü ülkeleri (Küba, Libya, Irak gibi) ülke olarak kabul etmemesinden kaynaklanmaktadır.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 4 Aralık 2013
Yükleniyor...
- dünyadaki ülkelerin sayısı Forum Tarih
Dünyadaki Ülkelerin Özel Günleri ve Kutlanan Bayramları Ülkeler 17 Şubat 2011
Dünyadaki ülke isimleri,Dünya Üzerinde Bulunan Ülkelerin İsimleri Ülkeler 11 Şubat 2011
Dünyadaki Okyanus Akıntıları ve özellikleri nelerdir? Merak Ettiklerimiz 1 Nisan 2015
Dünyadaki en büyük dağ hangisidir hangi ülkededir Merak Ettiklerimiz 1 Haziran 2014