Dünya su günü ile ilgili yazı

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda Ezlem tarafından 21 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. dünya su günü 2011


  Dünya Su Günü

  [​IMG]

  Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, 1992 yılında Rio de Janerioda düzenlenen BM Çevre ve Kalkınma Konferansında dünyada suyun giderek artan öneminden dolayı her yıl 22 Mart gününün Dünya Su Günü olarak kutlanmasına karar vermiştir. Ortaya çıkışı BM Çevre ve Kalkınma Konferansının sonuç metni olan Agenda21in su kaynaklarının gelişimi ile ilgili 18. bölümüne dayanan Dünya Su Günü, suyun önemi ile ilgili bilincin geliştirilmesi ve Agenda21de sunulan önerilerin uygulanmasının sağlanması için, bütün ülkelerin ulusal düzeyde konferans, seminer, sergi, yayın ve doküman dağıtımı gibi bir dizi etkinlik yapmasını teşvik etmeyi amaçlamaktadır.

  Bireylerin en temel gereksinimi olan su başlıca ekonomik faaliyetlere kaynaklık etme özelliği ile ulusların devamlılığı için yaşamsal bir kaynaktır. Sosyal ve ekonomik faaliyetlerin sürmesi büyük ölçüde temiz ve yeterli su arzına sahip olmaya bağlıdır. Su kaynaklarının geliştirilmesi ekonomik üretkenlik ve sosyal refaha doğrudan katkı yapmaktadır. Öte yandan, nüfus ve ekonomik faaliyetler arttıkça birçok ülke hızla su sıkıntısı çeker duruma gelmekte ya da ekonomik gelişmeleri kısıtlanmaktadır. Sürdürülebilir kalkınma politikası doğrultusunda, su kaynaklarını tasarruflu kullanma bilinci yerel, bölgesel, ulusal ve uluslararası her düzeyde geliştirilmelidir.

  Su, hayatın kaynağı, dünyanın 3/4′ü; vücudumuzun % 80′i su. Kana kana içtiğimiz, duş yaptığımız, yağmur olup yağdığında sevdiğimiz ama sel olup aktığında korktuğumuz su.
  Su insan için çok önemli. Ama öte yandan da dünya nüfusunun artması, küresel ısınmaya bağlı iklim değişiklikleri, suyun yeryüzündeki dağılımı ve kullanım şekli, su ile ilgili ciddi sorunların ortaya çıkmasına yol açmaktadır.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 24 Aralık 2012
 2. Cevap: Dünya su günü ile ilgili yazı

  dünya su günü ile ilgili daha fazla bilgiyi nasıl alabilirim?
   
Yükleniyor...
- Dünya günü ilgili Forum Tarih
Dünya pi günü ile ilgili şiirler Karışık Şiirler 11 Mart 2015
8 Mart dünya kadınlar günü ile ilgili görseller Resimler 26 Şubat 2014
Dünya Tiyatrolar Günü İle İlgili Bilgi Önemli Gün ve Haftalar 20 Temmuz 2013
Dünya Su Günü İle İlgili Sloganlar İngilizce Önemli Gün ve Haftalar 18 Mart 2013